ورزش های مفید پس از جراحی لاغری
ورزش های مفید پس از جراحی لاغری

ورزش های مفید پس از جراحی لاغری

۸ مهر ۹۸ بیماری های مرتبط با چاقی مطالب اسلیو معده مقالات

ورزش یکی از اثرگذار ترین عوامل در موفقیت جراحی لاغری به حساب می آید. ورزش می تواند به بیماران جراحی لاغری کمک کند تا علاوه بر کاهش وزنی ایده آل و حفظ وزن جدید خود، سالم زندگی کنند. پس از عمل لاغری، پزشک احتمالا به شما توصیه می کند که یک مربی ورزش حرفه ای انتخاب کنید که با توجه به نیاز ها، توانایی ها و اهداف کاهش وزنی تان برنامه ای مناسب برای شما تنظیم کند. اما ورزش بعد از جراحی لاغری چه اهمیتی دارد؟ چه زمان می توان فعالیت های فیزیکی و ورزش را پس از جراحی لاغری آغاز کرد؟ چه نوع ورزش هایی برای بیمارانی که جراحی لاغری داشته اند مفید تر است؟ در ادامه این مقاله به توضیح این موضوعات می پردازیم.

فواید ورزش بعد از جراحی لاغری

فعالیت های ورزشی پس از اسلیو معده یا انواع دیگر جراحی لاغری، به بهبودی هر چه سریعتر بیمار کمک می کند. همچنین ورزش می تواند علاوه بر افزایش گردش خون و کاهش خطر لخته شدن خون، موجب تسریع بهبود جای بخیه حاصل از جراحی و بهبود عملکرد روده شود.

به طور کلی، ورزش می تواند موجب بهبود سلامت جسمانی و روانی پس از جراحی لاغری شود. ورزش تولید هورمون اندورفین را افزایش داده و از این طریق با استرس و افسردگی مبارزه می کند. بسیاری از بیماران به علت چاقی مفرط قبل از جراحی اعتماد به نفس خود را از دست داده اند و زخم های روحی زیادی را با خود به همراه دارند. از این جهت ورزش می تواند روحیه از دست رفته آنها را به سرعت باز گرداند.

آیا ورزش می تواند مانع افتادگی و شل شدن پوست شود؟

با وجودی که جراحی لاغری فواید بسیاری دارد و می تواند موجب کاهش وزن و تناسب اندام فرد شود، اما متاسفانه مانع شل شدگی و افتادگی پوست پس از جراحی لاغری نخواهد شد. از این رو در صورتی که برای مدت زیادی به چاقی مفرط دچار بوده اید، ممکن است دچار افتادگی و شل شدگی پوست خصوصا در اطراف سینه، شکم، پهلو و ران شوید.

ورزش های قدرتی خصوصا بدنسازی تاثیر به سزایی در سفت شدن افتادگی های جزئی داشته و قادرند آنها را تا حد زیادی بهبود بخشند. با این وجود در اکثر موارد، برای حذف کامل این پوست های اضافه، نیاز به جراحی های زیبایی نظیر ابدومینوپلاستی یا لیفت یا پروتز سینه وجود خواهد داشت. بهتر است به این منظور ابتدا از یک جراح پلاستیک وقت مشاوره گرفته و با او مشورت کنید.

ورزش بعد از جراحی لاغری

ورزش های مفید در ۱ الی ۶ ماه پس از جراحی لاغری

بیشتر پزشکان به بیماران خود توصیه می کنند که فعالیت های ورزشی را در روز های اول با پیاده روی آغاز کنند. ابتدا با یک یا دو روز در هفته آغاز کنید و پیوسته و کم کم آن را افزایش دهند.. اما دیگر ورزش های مفید در این مدت چه می باشند؟

  •  پیاده روی

یک پیاده روی آرام به مدت چندین دقیقه می تواند برای بیمار نقطه خوبی برای آغاز فعالیت های ورزشی به حساب آید. پس از چندین ماه وی می تواند به پیاده روی خود سرعت داده و آن را به دویدن تبدیل کند. پیاده روی ورزشی است که هر شخصی و در هر کجا می تواند بی هیچ هزینه ای آن را انجام دهد.

  • یوگا

این ورزش به بیماران در افزایش متابولیسم، انعطاف پذیری و جریان خون که می تواند موجب تسریع بهبودی و کاهش وزن موثر شود، کمک شایانی کند.

  • شنا

شنا کردن یکی از چربی سوزترین ورزش هاست و می تواند شروع خوبی برای فعالیت های ورزشی باشد. با این حال، ممکن است برای بسیاری سخت و طاقت فرسا به نظر برسد، از این رو بهتر است آهسته و پیوسته شنا کنید و از سریع و یک نفس شنا کردن بپرهیزید. ورزش شنا روش مناسبی برای افزایش ضربان قلب و کاهش استرس بیمار می باشد.

  • رقص

رقص برای لاغری یکی از شاد ترین و جالب ترین روش های کاهش وزن است و می تواند علاوه بر چربی سوزی موجب تقویت استخوان ها، قلب، عضلات و روحیه شود.

  • ورزش های استقامتی

وزنه برداری سبک و تحت نظر مربی کارآزموده می تواند موجب افزایش استقامت بدن و بهبود بیمار شود.

ورزش های مناسب از ۶  تا ۱۲ ماه پس از جراحی لاغری

پس از ۶ ماه از عمل معده، بیمار باید فعالیت های ورزشی خود را به ۳ تا ۵ مرتبه در هفته و هر بار به مدت ۴۵ دقیقه افزایش دهد. در این مدت بهتر است زمان بیشتری را صرف ورزش های استقامتی کرده تا عضلات شکم، پهلو، پا و بالا تنه تقویت شوند. در این مرحله بیمار قادر است فعالیت های چالش برانگیز تری را امتحان کند. همچنین بیماران می توانند ورزش ایروبیک و کیک بوکسینگ را نیز انجام دهند.

ورزش های مفید پس از گذشت یک سال از جراحی لاغری

رسیدن به این مرحله به معنی آن است که وزن زیادی را از دست داده و تا حدودی به اندام ایده آل خود نزدیک شده اید. ممکن است برخی بیماران با گذشت ۶ ماه از جراحی لاغری، بیش از ۵۰ کیلوگرم وزن کم می کنند.

اکنون که نیمی از راه را با موفقیت طی کرده اید، می توانید فعالیت های شدید تری را به منظور حفظ وزن کنونی و جلوگیری بازگشت وزن پس از جراحی لاغری آغاز کنید.

ورزش بعد از جراحی لاغری

  • ورزش های اینتروال (تناوبی) روی تردمیل

راه رفتن، سپس دویدن یا راه رفتن سریع که با وقفه و فاصله همراه است، موجب افزایش متابولیسم بدن و سوختن چربی ها می شود. ورزش های اینتروال تاثیر بسیاری در اب کردن سریع شکم و پهلوها دارند.

  • گنجاندن ورزش های بیشتر و متنوع تر در برنامه هفتگی

کوهنوردی، دو، دوچرخه سواری فعالیت هایی هستند که می توانند به کاهش وزن بلند مدت و رسیدن به تناسب اندام کمک کنند.

 

در نهایت باید گفت،ورزش بعد از جراحی لاغری باید به صورت همیشگی در برنامه زندگی بیمار قرار گیرند و وی باید تا آخر به منظور حفظ سلامت و جلوگیری از افزایش وزن به آنها بپردازد. ورزش در کنار رژیم غذایی صحیح به بیمار کمک می کند، که تناسب اندامی بلند مدت را تجربه کرده و به اهداف کاهش وزنی خود دست یابد.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است