تفاوت ابدومینوپلاستی با جراحی لاغری چیست؟
تفاوت ابدومینوپلاستی با جراحی لاغری چیست؟

تفاوت ابدومینوپلاستی با جراحی لاغری چیست؟

3 نوامبر 18 مقالات

افراد بسیاری به منظور انجام ابدومینوپلاستی به پزشک مراجعه می کنند و پزشک نیز پس از شنیدن خواسته ها و نیاز هایشان، جراحی لاغری را به آنان پیشنهاد می کند. علت این امر درک نادرست افراد از جراحی ابدومینوپلاستی است. در واقع ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی بوده که بر خلاف جراحی لاغری در جهت درمان بیمار انجام نمی شود. اما هدف اسلیو معده یا بای پس معده که از روش های جراحی لاغری هستند، درمان چاقی مفرط و تغییر رویه زندگی بیمار می باشد. در ادامه به تفاوت های این دو بیشتر می پردازیم اما ابتدا باید دانست که ابدومینوپلاستی چیست و چگونه انجام می شود؟

ابدومینوپلاستی (جراحی زیبایی شکم) چیست؟

ابدومینوپلاستی عملی است که طی آن چربی ها و پوست های اضافی شکم برداشته شده و عضلات شکم سفت می شود. نتیجه ی این جراحی دائمی و همیشگی است و بیمار می تواند پس از جراحی با داشتن رژیمی سالم استایل جدید خود را حفظ کند.

بیماران به علت های مختلفی تصمیم به انجام ابدومینوپلاستی می گیرند که برخی از آنها ممکن است ضعیف شدن عضلات شکم پس از بارداری یا کاهش وزن فراوان باشد.

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

به طور کلی این جراحی به دو شکل کامل یا محدود (مینی ابدومینوپلاستی) انجام می شود که هر دو معمولا نیازمند بیهوشی کامل بیمار می باشند.

مینی ابدومینوپلاستی شامل:

 • ایجاد برش بزرگی سرتاسر زیر شکم
 • جداکردن پوست از دیواره شکمی زیر ناف
 • برداشتن چربی های اضافی
 • بریدن پوست های اضافی
 • کشیدن و به هم رساندن پوست دو طرف شکم و بخیه کردن آن

می باشد. همچنین ابدومینوپلاستی کامل شامل:

 • انجام برشی بزرگ در سر تا سر زیر شکم، به موازات پهلو چپ به راست یا برعکس.
 • انجام برشی دیگر برای آزاد کردن ناف از بافت های اطرافش
 • جداکردن پوست از دیواره شکمی
 • همتراز و صاف کردن عضلات شکمی
 • در آوردن چربی ها و پوست های اضافی
 • تعبیه سوراخ جدیدی برای ناف و قرار دادن آن سر جای خود
 • کشیدن و به هم رساندن پوست باقی مانده و بخیه کردن آن

جراحی ممکن است بین ۲ تا ۵ ساعت طول بکشد. اکثر بیماران مجبورند تا چند شب پس از جراحی در بیمارستان بستری شوند. بیمار در حالی بیمارستان را ترک می کند که گِنی بسیار تنگ به تن کرده تا شکمش را سفت نگه دارد. پزشک به بیمار توصیه می کند که از گن بعد از ابدومینوپلاستی و حتی تا ماه ها بعد استفاده کند. تا ۲۴ ساعت پس از مرخص شدن باید شخصی باشد که از بیمار مراقبت کند.

چه کسانی کاندید خوبی برای ابدومینوپلاستی هستند؟

تصمیم انجام جراحی های زیبایی کاملا شخصی بوده و علت انجام آن ها نیز در هر شخص متفاوت است. ابدومینوپلاستی نیز ممکن است به دلایل مختلفی انجام گیرد. بهترین کاندید برای  انجام این جراحی افرادی هستند که علاوه بر برخورداری از سلامت کامل و دوری از سیگار، وزنی ایده آل داشته و انتظارات واقع گرایانه ای از نتیجه ی جراحی ابدومینوپلاستی داشته باشند. در صورت داشتن هر یک از ویژگی های زیر، شما کاندید خوبی برای این جراحی به حساب می آیید.

تصویر یک زن باردار

 • به کمک ورزش و رژیم لاغری توانسته اید وزن کم کنید اما چربی های شکمتان هنوز آب نشده و نافرم هستند.
 • پس از بارداری، پوست و عضلات شکمتان کشیده و شل شده است.
 • پس از کاهش وزن بسیار، دور شکمتان پوست های اضافه آویزان شده است.
 • با اینکه خوش هیکل هستید اما همیشه شکم دارید.

بیماران در هر یک از این موقعیت ها می توانند به کمک ابدومینوپلاستی شکل شکم خود را زیباتر و صاف تر کنند.

تصویر بخیه ی روی شکم

عوارض ابدومینوپلاستی

همانطور که می دانید، درد و ورم بعد از عمل ابدومینوپلاستی کاملا طبیعی است. با این حال پزشک می تواند در صورت نیاز برای بیمار مسکن تجویز کند و بهترین روش ها را برای تسکین درد در اختیارتان قرار دهد. درد ممکن است تا چند هفته یا چند ماه طول بکشد.

بیمار همچنین ممکن است در این مدت بیحسی، کبودی و خستگی کل بدن را نیز تجربه کند.

مانند هر جراحی دیگری، خطراتی نیز وجود دارد و باید در نظر داشته باشید که این جراحی قسمت بسیار مهم و حیاتی از بدنتان را تحت تاثیر قرار می دهد. با اینکه این عوارض به ندرت ممکن است بروز کنند اما شامل عفونت، خونریزی زیر فلپ پوست یا ایجاد لخته های خونی می شود که می توانند از طریق جریان خون به ریه برسند و در تنفس فرد اختلال ایجاد کنند. در صورتی که فرد مبتلا به دیابت، گردش خون ضعیف یا بیماری های قلبی، ریوی و کلیوی باشد. یا سابقه لخته شدن خون را داشته باشد، احتمال بروز این عوارض در وی افزایش پیدا می کند.

علاوه بر این ممکن است روند بهبودی تان درست پیش نرود و منجر به افتادگی پوست و مشخص شدن هر چه بیشتر جای زخم (اسکار) شود. در صورتی که بیمار بهبودی ضعیفی داشته باشد، ممکن است نیازمند جراحی دوباره باشد.

همانطور که قبل تر اشاره شد، جای بخیه ها (اسکار) حاصل از ابدومینوپلاستی نسبتا برجسته بوده و به همین دلیل، هرگز کاملا ناپدید نمی شوند. جراح ممکن است پس از بهبود کامل، پماد و کرم هایی برای بیمار تجویز کند تا جای بخیه ها را محو تر نشان دهد.

مقایسه جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

مقایسه جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که برای زیباسازی و اصلاح نواقص شکم پس از کاهش وزن بسیار یا بارداری یا هر اتفاق دیگری انجام می شود. در واقع این جراحی نباید به عنوان روشی برای درمان چاقی مفرط یا حذف چربی های احشایی در نظر گرفته شود. چربی های احشایی یا شکمی در بین ارگان های بدن انباشته می شوند که ابدومینوپلاستی نمی تواند آنها را درمان کند. این چربی ها سمج ترین ها هستند و به همین دلیل بسیار سخت آب می شوند. این چربی ها در صورت آب نشدن، می توانند منجر به دیابت نوع دو، مقاومت انسولین، سندروم ایکس و دیگر بیماری های مرتبط با چاقی شوند. به طور کلی جراحان، بیمارانی را که برای برداشتن چربی های احشایی قصد انجام ابدومینوپلاستی را دارند، رد می کنند.

بیمار می تواند پس از کاهش وزن و آب کردن چربی ها، در صورت نیاز به کشیدن عضلات و پوست های افتاده شکم، ابدومینوپلاستی انجام دهد.

مقایسه جراحی لاغری با ابدومینوپلاستی

در صورتی که بیمار از چاقی مفرط رنج می برد بهترین راه حل دائمی، انجام جراحی لاغری است. اسلیو معده یا انواع دیگر جراحی های لاغری روشی برای کاهش چربی ها و کاهش سطح BMI بدن می باشند. به همین دلیل در صورتی که نیاز به جراحی لاغری دارید به سراغ ابدومینوپلاستی نروید زیرا کمکی به آب کردن چربی هایتان نخواهد کرد. متاسفانه امروزه بیشتر مردم به جای راه حلی نهایی برای کاهش وزن، به دنبال رژیم لاغری سریع و یا جراحی های زیبایی مانند لیپوساکشن و ابدومینوپلاستی هستند. جراحی لاغری روشی مطمئن برای به دست آوردن دوباره ی سلامتی بدن محسوب می شود. البته جراحی لاغری انواع مختلفی دارد که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارد. در صورتی که بیمار نیاز به انجام هر دو جراحی (ابدومینوپلاستی و لاغری) داشته باشد، جراحی لاغری باید قبل از ابدومینوپلاستی انجام شود. مزیت این امر این است که دیگر بیمار پس از ابدومینوپلاستی وزنی اضافه نکرده و شکمش دوباره بیرون نمی زند.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است