بازگشت وزن پس از جراحی لاغری
بازگشت وزن پس از جراحی لاغری

بازگشت وزن پس از جراحی لاغری

۲۵ فروردین ۹۸ مقالات

یکی از بزرگترین ترس های متقاضیان جراحی لاغری، بازگشت وزن است. از آنجایی که بیشتر بیماران در مسیر کاهش وزن، برخی مواقع رژیم لاغری خود را می شکنند، این ترس کاملا قابل درک است.

همانطور که می دانید افراد مبتلا به چاقی و اضافه وزن؛ بارها توانسته اند وزن خود را بیش از ۱۵ کیلوگرم کاهش دهند، اما متاسفانه به مرور زمان حتی بیش از این میزان وزن اضافه کرده اند.

حتما ببینید

 

خوشبختانه در کاهش وزن حاصل از جراحی های لاغری، وضعیت متفاوت است و چاقی کاملا قابل درمان است. البته به یاد داشته باشید که ممکن است با پرخوری و عدم تحرک معده گشاد شده و افزایش وزن را به همراه داشته باشد. اما می توان گفت تا زمانی که بیمار از دستورالعمل های پزشک پیروی کند، امکان بازگشت وزن وجود نخواهد داشت.
جراحی لاغری ابزاری قدرتمند برای کاهش وزن چشمگیر بیمار فراهم می کند که بدون مراقبت بعد از عمل اسلیو معده، بای پس یا حلقه معده، این ابزار می تواند تاثیر خود را از دست داده و موجب بازگشت وزن شود. با اینکه وزن بیمار هیچگاه به حالت سابق باز نمی گردد، اما ممکن است کاهش وزن متوقف شده و حتی افزایش وزن حاصل شود.

علت بازگشت وزن پس از جراحی لاغری چیست؟

عوامل مختلفی در احتمال بازگشت وزن پس از جراحی لاغری تاثیرگذار هستند، که عبارتند از:

وزن سابق

شاید به نظر برسد که کاهش وزن قبل از عمل لاغری بی فایده است، اما اینطور نیست. کاهش مقداری از وزن قبل از جراحی لاغری باعث می شود عوارض اسلیو معده یا دیگر انواع جراحی لاغری کمتر شود و علاوه بر این شاخص توده بدنی(BMI) نیز کاهش بیشتری داشته باشد. هر چقدر شاخص توده بدنی فرد قبل از جراحی کمتر باشد، احتمال کاهش وزن بیشتر، و بازگشت وزن وی کمتر خواهد بود. برای محاسبه BMI کافی است وزن خود را بر حسب کیلوگرم، بر توان دوی قد بر حسب متر تقسیم کنید.

تغذیه مناسب بعد از جراحی لاغری

اعتیاد به الکل یا مواد مخدر

بی شک می توان انتظار داشت که مصرف کنندگان مواد مخدر به عادات قبلی خود بازگردند. علاوه بر این، برخی بیماران پس از جراحی لاغری شروع به مصرف الکل یا مواد کرده و در واقع یکی را جایگزین دیگری می کنند. مصرف این مواد می تواند احتمال بروز عوارض جراحی لاغری را نیز افزایش دهد.

نداشتن حامی و پشتیبان

بیمار در صورت نداشتن حامی در میان اعضای خانواده، دوستان یا اطرافیان پس از مدتی سست شده و اراده ی خود را از دست می دهد. همچنین مراجعه به روانشناس و گرفتن مشاوره می تواند برای سلامت جسمی و روانی پس از جراحی لاغری بسیار مفید باشد.

وضعیت روانی پس از جراحی لاغری

افزایش تمایل به غذا خوردن و کاهش احساس شادی پس از جراحی لاغری می تواند مستقیما بر افزایش وزن بیمار تاثیر گذارد. اعتیاد به غذا نیز یکی دیگر از دلایل افزایش و بازگشت وزن پس از جراحی لاغری می باشد. به همین دلیل بهتر است به وضعیت روانی خود پس از جراحی اهمیت دهید.

بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری

جلوگیری از بازگشت وزن پس از جراحی لاغری

عادات غذایی سالم

پس از جراحی لاغری بسیاری از بیماران، شاهد کاهش وزن سریع خود هستند. به مرور زمان سرعت کاهش وزن کمتر شده و بیماران ممکن است در این مدت از رژیم غذایی خود پیروی نکرده و ناپرهیزی کنند. همین امر موجب افزایش یا بازگشت وزن پس از جراحی لاغری خواهد شد. داشتن نظم و انضباط در پیروی از رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری و عادات غذایی صحیح می تواند از بازگشت وزن پس از جراحی لاغری جلوگیری کند. این رژیم غذایی توسط پزشک تعیین شده و بر مصرف مواد مغذی مثل میوه ها، سبزیجات و پروتئین تاکید دارد.

در رابطه ی خود با غذاها تجدید نظر کنید

غذاها می تواند بسیار وسوسه انگیز باشند و علت این امر ریشه در طرز فکر ما درباره غذاها دارد. بهتر است برای شروع، به تغییر این دید غلط بپردازیم. علت اصلی غذا خوردن تامین انرژی برای سوخت و ساز بدن است. اما متاسفانه بسیاری از افراد به غذا به عنوان مسکن روح و روان خود می نگرند. اگر شما نیز جزو این دسته از افراد هستید، بهتر است جایگزین دیگری برای آرام کردن خود پیدا کنید. این مسئله می تواند در سلامتتان تاثیر به سزایی داشته باشد.

ملاقات منظم با پزشک

پس از جراحی لاغری، بیمار باید به طور منظم با پزشک خود یا تیم پزشکی که جراح به وی معرفی می کند، ملاقات داشته باشد تا بتواند با دقت بیشتری اهداف خود را دنبال کند. به غیر از این افراد، بهتر است با یک متخصص یا کارشناس تغذیه و یک مشاور نیز ملاقات داشته باشید. تحقیقات نشان داده اند که تحت نظر بودن بیماران پس از جراحی لاغری می تواند به این افراد کمک کند تا وزن بیشتری کم کنند.

تحرک بیشتر

هر چه تحرک بیشتری داشته باشید، بدنتان در سلامت بیشتری خواهد بود. اضافه کردن فعالیت های فیزیکی و ورزش پس از جراحی لاغری به برنامه روزانه، موجب زیبایی بیشتر فرم بدنتان خواهد شد. می توانید ابتدا با پیاده روی شروع کنید و هدف های کوچک و قابل دستیابی برای خود تعیین کنید. بهتر است تمرین های مقاومتی را نیز در ورزش خود بگنجانید تا سوخت و ساز بدن را در سطح بالایی نگه دارید.

جلوگیری از بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری

جراحی لاغری می تواند از راه های مختلفی زندگی فرد را تغییر دهد. با این حال جراحی لاغری فقط سرآغاز این راه است و ادامه مسیر نیازمند استراتژی و تعهد بیمار برای اطمینان از گرفتن بهترین نتیجه می باشد. در این راه ممکن است تسلیم شدن ها و عقب نشینی هایی وجود داشته باشد اما آنها به معنی پایان راه نیستند. پس از هر توقف، دوباره ایستاده و شروعی تازه داشته باشید و به زندگی جدید و زیبایتان سلام دهید.

 

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است