بهترین روش لاغری
بهترین روش لاغری

بهترین روش لاغری

31 اکتبر 19 بیماری های مرتبط با چاقی مطالب اسلیو معده مقالات

مطمئنا روش های فراوانی برای لاغری وجود دارد، از انواع رژیم های غذایی مانند رژیم لاغری آمریکایی و رژیم کانادایی گرفته تا انواع ورزش های چربی سوز و بدنسازی. اما آیا این روش ها برای همه موثر است؟ تا چه حد می توانند به کاهش وزن قابل توجه منجر شوند؟ و آیا این روش ها موجب لاغری غیر قابل بازگشت می شوند؟ بهترین روش لاغری کدام است؟ در ادامه به معرفی بهترین روش لاغری می پردازیم. این روش شامل راهکارهای مفید و موثری است که در همه جای دنیا مورد قبول محققان و دانشمندان می باشد. شاید لاغری و کاهش وزن یک فرمول کلی نداشته باشد ولی با پیروی از قوانین زیر می توانید به طور قطع کاهش وزن خوبی را تجربه کنید.

کاهش مصرف قند و نشاسته

مهمترین بخش لاغری به کاهش مصرف قند و نشاسته بر می گردد. با کاهش این مواد، سطح گرسنگی تان پایین آمده و در نتیجه میزان کالری دریافتی تان کمتر خواهد شد. حال بدن به جای سوزاندن کربوهیدرات برای به دست آرودن انرژی، شروع به سوزاندن چربی های ذخیره شده می کند.

یکی دیگر از فواید حذف کربوهیدرات، پایین آمدن سطح قند خون است که موجب می شود تا کلیه ها آب و سدیم اضافه را از بدن خارج کنند. این عمل موجب کاهش نفخ و دفع آب غیر ضروری بدن می شود.

بهترین روش لاغری

حتی ممکن است در اولین هفته از حذف کربوهیدرات تا ۵ کیلوگرم، چه از وزن چربی و چه از وزن آب بدنتان کم شود.

کنترل محیط اطرافتان

یکی دیگر از استراتژی های موثر در بهترین روش لاغری جهت کاهش کالری های دریافتی، کنترل محیط اطرافتان هست. کنترل اطرافتان شامل هر چیزی از پر کردن آشپزخانه تان تا انتخاب بهترین رستوران می باشد. این به معنی دوری از رستوران ها و فوت کورت هایی است که امکان خوردن انواع غذاها در آنها وجود دارد. بنابراین قبل از رفتن به رستوران بهتر است یک میان وعده سالم داشته باشید تا از ولع خوردن زیاد در رستوران کم کنید. بین خوردن این میان وعده و غذای رستوران حدود ۱۵ دقیقه صبر کرده و یک لیوان آب بنوشید.

وعده صبحانه را از دست ندهید

نخوردن صبحانه به تناسب اندام شما کمکی نخواهد کرد. بلکه به دلیل گرسنگی ناشی از نخوردن وعده غذایی بسیار حیاتی، مجبور به خوردن اسنک و میان وعده های غیر ضروری بیشتری در طول روز خواهید شد.

بهترین روش لاغری

نوشابه را حذف کنید

بر اساس تحقیقات اخیر، با خوردن کربوهیدرات مایع، مانند قند موجود در نوشابه، بدن برخوردی مانند کربوهیدرات موجود در نان با آنها نخواهد داشت. در واقع با اینکه با نوشیدن نوشابه نیز کالری دریافت می کنید، ولی به احتمال زیاد با تمام کردن یک بطری نوشابه هم، سیگنالی مبنا بر رضایت و سیری به مغز ارسال نخواهد شد. و این به معنی مصرف غذای بیشتر می باشد.

حتی نوشابه های بدون کالری نیز ممکن است مانع رسیدن شما به اهداف کاهش وزنی تان شود.  از آنجایی که دلیل افزایش خطر چاقی مشخص نیست،  مطالعات اخیر نشان می دهند که نوشابه های حاوی شکر مصنوعی می توانند هورمون های گرسنگی را تحریک کرده و موجب مصرف بیش از حد کالری شوند.

آب فراوان بنوشید

کمبود مصرف مایعات موجب آزاد شدن هورمون ضد ادرار می شود و در نتیجه بدن آب و مایعات را درون خود نگه داشته و همین امر وزن فرد را افزایش می دهد.

در حالی که شاید این حقیقت نشان دهد که چرا وزنه ابزار درستی برای اندازه گیری شاخص توده بدنی نیست، اما شما می توانید با نوشیدن بیشتر آب یا نوشیدنی های جایگزین بدون کالری، بر این مسئله غلبه کنید.

فعالیت بیشتری داشته باشید

می توانید به خود گام شمار وصل کنید و میزان پیاده روی خود را افزایش دهید تا زمانی که به ۱۰۰۰۰ گام در هر روز برسید. در طول روز هر کاری می توانید انجام دهید تا فعالیت بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال هنگام صحبت کردن با تلفن قدم بزنید، ماشین خود را در محل دورتری پارک کنید تا میزان بیشتری پیاده روی کنید و هنگام تبلیغات تلویزیونی مارچ یا در جا بزنید. گام شمار می تواند مانند یک راهنما برای افزایش فعالیت روزانه تان، شما را هدایت کند.

بهترین روش لاغری

خواب کافی و راحت

مطالعات فراوانی نشان داده که داشتن کمتر از ۵ تا ۶ ساعت خواب شب با بروز چاقی مفرط رابطه مستقیم دارد. چندین دلیل برای این امر وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهند که خواب ناکافی یا ضعیف می تواند فرآیند تبدیل کالری به انرژی یا همان متابولیسم را در بدن کند تر کند. با کند شدن متابولیسم، ممکن است بدن انرژی های غیر مصرفی را به عنوان چربی ذخیره کند. علاوه بر این، خواب ضعیف می تواند موجب افزایش تولید انسولین و کورتیزول و در نتیجه افزایش دخیره چربی می شود.

فیبر فراوان بخورید

فیبر های رژیمی کربوهیدرات های گیاهی هستند که بر خلاف قند و نشاسته، در روده کوچک قابل هضم نمی باشند. گنجاندن میزان زیادی فیبر در رژیم غذایی می تواند احساس سیری فرد را افزایش داده و منجر به کاهش وزن می شود.

مواد غذایی پر فیبر عبارت است از:

  • غلات کامل صبحانه (کورن فلکس)، پاستای گندم کامل، نان گندم کامل، جو دوسر و چاودار
  • میوه و سبزیجات
  • نخود فرنگی، لوبیا، بُنشن
  • آجیل و مغز ها

کنترل استرس

هر زمان که مضطرب می شوید، به احتمال زیاد به خوردن پناه می برید. علت این امر آن است که هورمون استرس (کورتیزول) موجب تحریک اشتها نسبت به غذاهای قندی و پر چرب می شود. از این رو تعجبی نیست که چرا چاقی یکی از عوارض استرس شدید می باشد.  شاید به همین دلیل است که هیچ برنامه کاهش وزنی بدون روش های مقابله با استرس کامل نمی شود. راه های کنترل استرس و اضطراب بسیاری وجود دارد مانند دارو، تماس با مادر یا یک دوست خوب پس از اتمام کار یا ریلکس کردن با موزیک. در نهایت قبل از خوردن، مطمئن شوید چیزی که شما را به سمت آشپزخانه کشانده، گرسنگی و نه استرس می باشد.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است