بررسی میزان شکست و موفقیت عمل لاغری
بررسی میزان شکست و موفقیت عمل لاغری

بررسی میزان شکست و موفقیت عمل لاغری

۳ اسفند ۹۸ مقالات

ما عمل لاغری را به روش های مختلفی انجام میدهیم و به طور کلی با دو هدف کاهش حجم معده و کاهش جذب مواد غذایی، سعی میکنیم به لاغر شدن افراد کمک کنیم. علاوه بر درمان چاقی، ما با کمک عمل جراحی، می توانیم تا حد زیادی باعث بهبود بیماری های ناشی از چاقی شویم. دیابت نوع ۲ ، آپنه خواب، فشار خون بالا، استئوآرتریت، دیس لیپیدمی و … تنها تعداد معدودی بیماری هستند که میتوانند مستقیما ناشی از چاقی باشند. در برخی مواقع همزمان با چاقی، این بیماری ها هم درمان میشود. هر چند که میزان موفقیت عمل لاغری بسیار بالا است اما در مواردی ممکن است نتایج عمل با شکست مواجه شود. ما در این مقاله میخواهیم درباره میزان عدم موفقیت عمل لاغری و نرخ موفقیت آن مطالبی ارئه دهیم.

تعریف موفقیت یک عمل، میزان موفقیت عمل لاغری به چه معنا است؟

ما هنوز تعریف دقیقی برای شکست عمل لاغری نداریم. اما اکثر صاحب نظران با رصد کردن نتایج و برخی شراط دیگر نحوه موفقیت و شکست عمل جراحی لاغری را مشخص میکنند. اما این شرایط چه هستند؟ از کجا باید بفهمیم نتیجه عمل ناموفق بوده است؟

۳ شرط زیر میتوانند معیارهایی خوبی برای اعلام عدم موفقیت جراحی لاغری باشد:

 • زمانی که بیمار آنچنان که ما انتظار داریم وزن کم نکرده باشد
 • اگر دوباره مقدار قابل توجهی از وزن از دست رفته را به دست آورده باشد
 • و در آخر اگر بیماری ها یا شرایط ناشی از چاقی همچنان در شخص بهبود یا درمان پیدا نکرده باشند.

برخی از جراحان لاغری نیز برای مشخص کردن شکست عمل لاغری از پارامتری های خاصی استفاده میکنند. برای مثال اگر شخص کمتر از ۵۰ درصد وزن خودش را از دست بدهد به منزله شکست نتایج عمل لاغری خواهد بود. یعنی برای مثال اگر یک بیمار  ۶۰ کیلو اضافه وزن داشته باشد، ولی بعد از عمل اسلیو تنها ۱۵ کیلو از دست داده باشد یعنی نتایج عمل اسلیو با شکست مواجه شده.

چه عواملی باعث شکست نتایج عمل لاغری میشوند؟

به طور دقیق نمیتوان گفت که چه علتی باعث شکست عمل لاغری میشود. زیرا ممکن است چند فاکتور دست در دست هم باعث بروز نتایج ناموفق عمل شود. با این حال برخی از موارد زیر میتوانند باعث عدم موفقیت عمل لاغری در بیماران شود.

 • نوع عمل
 • وزن قبل از عمل یا BMI
 • صلاحیت جراح
 • میزان پیروی از رژیم غذایی بعد از عمل لاغری و حتی رژیم قبل از عمل
 • نوع برنامه ورزشی بعد از عمل

میزان موفقیت عمل لاغری

البته مهمترین فاکتورهایی که میتوانند باعث عدم موفیت نتایج شوند قطعا دو فاکتور پایبندی به رژیم غذایی و برنامه ورزشی هستند. این فاکتورها مستقیما به بیمار بستگی دارند. اگر بیمار توجهی به رژیم غذایی نداشته باشد و و علاوه بر پرخوری بعد از عمل اسلیو ، غذاهای ممنوعه را مصرف کند نتایج قطعا شکست میخورد و وزن دوباره بر خواهد گشت.

موفقیت و عدم موفقیت روش های مختلف جراحی لاغری

میزان موفقیت عمل جراحی بای پس معده

به عمل لاغری بای پس معده ، روکس-ان-وای یا roux-en-y نیز گفته میشود. ما در این عمل هم حجم معده و هم میزان جذب مواد غذایی را کاهش میدهیم. عمل بای پس از مهمترین عمل های لاغری است و حتی اگر بیمارن چاق سوزش سردل داشته باشند ما این جراحی را برای آن ها پیشنهاد میدهیم زیرا در اغلب موارد سوزش سر دل کاهش پیدا میکند.

بای پس معده از دریچه آمار و ارقام:

 • بعد از این عمل بیمار حدود ۷۰ درصد از کل اضافه وزن خود را از دست میدهد.
 • گزارش شده است که میزان مرگ و میر ناشی از این عمل حدود ۱/۱٪ درصد است
 • به صورت میانگین عوارض بای پس معده ۵٪
 • میزان شکست جراحی لاغری بای پس معده حدود ۱۰-۱۵٪ است.
 • میزان موفقیت عمل لاغری بای پس معده ۸۵-۹۰٪

میزان موفقیت عمل جراحی اسلیو معده

از پرطرفدارترین عمل های جراحی لاغری اسلیو معده است. ما در این کاری به روده نداریم و تنها حجم معده را تا ۷۵ درصد کاهش میدهیم. و میزان جذب مواد غذایی تقریب دست نخورده باقی میماند. اثر بخشی اسلیو تقریبا اندازه بای پس معده است اما به اندازه بای پس پیچیده نیست.

اسلیو معده از دریچه آمار و ارقام:

 • میانگین کاهش وزن در حدود ۵۹٪ تا ۶۵ درصد است
 • میزان مرگ و میر بسیار ناچیز و کمتر از نیم درصد است.
 • میزان شکست جراحی لاغری اسلیو معمولاً کمتر از ۱۵٪.
 • و میزان موفقیت عمل اسلیو معده حدود ۸۵٪ است.

میزان موفقیت عمل لاغری

میزان موفقیت باندینگ معده

باندینگ معده از کم تهاجم تریج و قدیمی ترین روش های جراحی در سراسر دنیا است. ما در این عمل از یک حلقه قابل انعطاف و قابل تنظیم برای کاهش حجم معده استفاده میکنیم. در این روش هیچ برشی روی معده یا روده صورت نمیگیرد و عمل به راحتی با برداشتن باند و حلقه معده قابل بازگشت است. باندینگ معده در مقایسه با سایر روش های مطرح مانند اسلیو و بای پس معده کمتر موثر است.

باندینگ معده از دریچه آمار و ارقام:

 • به صورت میانگین تنها ۴۹ درصد از اضافه وزن کاهش پیدا میکند
 • میزان عدم موفقیت عمل لاغری با باندینگ نسبتا بالا است زیرا در صورت دنبال نکردن از یک رژیم غذایی سالم و ورزش وزن به راحتی بر میگردد.
 • میزان موفقیت عمل لاغری باندینگ حدود ۵۰ درصد است.

میزان موفقیت روش بای پس روده یا دئودنال سویچ

این عمل نیز از هوادارن زیادی برخوردار است. ما طی این عمل کاری میکنیم تا هم حجم معده کاهش یابد و هم میزان جذب مواد غذایی به شدت کم شود. بای پس روده به نوعی ترکیبی از بای پس معده و اسلیو است. از این روش لاغری برای درمان چاقی در افرادی که شاخص توده بدنی بسیار بالایی دارند و با اضافه وزن بسیار زیاد مواجه هستند استفاده میشود. بیشترین نرخ کاهش وزن مربوط به عمل لاغری بای پس معده است.

بای پس روده از دریچه آمار و ارقام:

 • میزان شکست و بازگشت نتایج کمتر از ۵ درصد است.
 • و میزان موفقیت بای پس روده حدود ۹۵٪ است و از این نظر عالی است.

میزان موفقیت عمل لاغری

درصد موفقیت با انتخاب جراح لاغری خوب بالا میرود

علل و فاکتورهای زیادی ممکن است مسئول شکست یا عدم موفقیت عمل لاغری شود. با این وجود می توان با انتخاب بهترین جراح  لاغری تا حدودی شانس موفقیت عمل را بالا برد. زیرا اگر جراح لاغری خوبی انتخاب کنید مطمئن خواهید بود که عملتان با موفقیت انجام میشود، به شما رژیم غذایی مناسب و ورزش های مرتبطی برای حفظ نتایج توصیه خواهد کرد. پیگیری چنین جراحی میتواند شما را به حداکثر کاهش وزن و سلامتی بیشتر سوق میدهد.

نیاز به عمل جراحی لاغری دارید؟

اگر کاندید انجام عمل جراحی لاغری هستید و سوالی در رابطه با انجام این عمل دارید روی این لینک کلیک کنید یا اگر میخواهید مورد ارزیابی قرار بگیرید جهت دریافت نوبت آنلاین از دکتر عنبرا از بهترین جراحان لاغری ایران کلیک کنید. دکتر عنبرا بیش از ۳ هزار عمل لاغری موفق با درصد موفقیت بسیار بالا داشته اند و کمتر کسی اندازه ایشان این تعداد عمل رابا موفقیت انجام داده است. ایشان تاکنون هیچ عمل لاغری ناموفق و شکست خورده ای نداشته اند.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است