ورزش پس از جراحی لاغری
ورزش پس از جراحی لاغری

ورزش پس از جراحی لاغری

۱۸ آذر ۹۷ مطالب و دانستنیها مقالات

چاقی می تواند موجب ابتلای فرد به بیماری های مزمنی مانند دیابت نوع ۲ و بسیاری مشکلات دیگر شود. جراحی لاغری می تواند گزینه مناسبی برای درمان چاقی باشد که نتیجه آن، کاهش وزن و بهبود سلامت متابولیکی است. با این حال، همه ی بیماران پس از جراحی لاغری نمی توانند کاهش وزنی چشمگیر و سلامت متابولیکی را تجربه کنند. ورزش روشی عالی برای بهبود سلامت است که مزایای فیزیولوژیکی و روانی بسیاری را به همراه دارد. در این مقاله به اثرات ورزش بر نتیجه جراحی لاغری می پردازیم.

به طور کلی مطالعات نشان داده اند که بیشتر بیماران پس از جراحی اسلیو معده و دیگر جراحی های لاغری، به میزان کافی ورزش نمی کنند تا از مزایای آن بهره ببرند. با اینکه اطلاعات زیادی از اثرات ورزش در کاهش وزن و نگه داشتن این وزن پس از جراحی لاغری در دست نیست اما مطالعاتی که در زمینه ی محدود کردن کالری و ورزش انجام شده، نشان می دهند که مزایای عمومی ورزش می تواند به بیمارانی که پس از جراحی لاغری آن را انجام می دهند نیز بست پیدا کند. شواهد اخیر نشان می دهند که ورزش بعد از عمل اسلیو و دیگر جراحی های لاغری می تواند موجب بهبود سلامت متابولیک و مزایای دیگر شود.

ورزش در کاهش وزن و حفظ آن موثر است

داشتن برنامه ورزشی مکرر برای استحکام قلب و استخوان ها، سوزاندن کالری، عضله سازی و افزایش سوخت و ساز بدن، بهبود حال روحی و کاهش استرس بسیار موثر است. ورزش همچنین می تواند سطح قند خون را کنترل کند.

پیاده روی ورزشی بسیار خوبی است که می توانید به محض پایان اسلیو معده یا انواع جراحی های لاغری آن را آغاز کنید. پیاده روی را با ۱۰ دقیقه در روز و سرعتی نسبتا بالا آغاز کنید و هر روز یک دقیقه آن را افزایش دهید. این کار را تا حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته (روزی ۳۰ دقیقه، ۵ روز در هفته) ادامه دهید. به خاطر داشته باشید که فعالیت هایی را می توان ورزش محسوب کرد که در آن ضربان قلب بالا رود، به همین دلیل قدم زدن آرام، ورزش محسوب نمی شود. همچنین بهتر است ورزش های قدرتی را برای عضله سازی و فرم دهی به بدن در برنامه ورزشی خود بگنجانید. البته انجام ورزش های قدرتی تنها با گذشت ۶ هفته از جراحی لاغری امکان پذیر است زیرا قبل از آن، بخیه ها هنوز به طور کامل بهبود نیافته اند. فراموش نکنید که ممکن است در صورت عدم ورزش، وزن کم نکنید.

اندازه گیری سایز شکم

فواید ورزش

 • عضله سازی و فرم دهی
 • افزایش انرژی
 • بهبود خواب
 • کاهش درد مفاصل
 • کاهش احتمال ابتلا به بیماری های مزمن (مانند دیابت، بیماری های قلبی و دیگر بیماری های مرتبط با چاقی)
 • افزایش سوخت و ساز بدن
 • بهبود وضعیت روحی
 • بهبود تراکم معدنی استخوان
 • اصلاح تغییرات مرکز جاذبه، فشار های مفصلی، حرکات بیومتریک و عملکردی (مانند پیاده روی)

ورزش و جراحی لاغری

چرا ورزش پس از جراحی لاغری از اهمیت ویژه ای برخوردار است؟

ورزش می تواند عوارض ناشی از چاقی را که قبل تر به آن دچار بودید، کاهش داده یا از بین ببرد. داشتن فعالیت فیزیکی منظم همچنین می تواند در کمک به ساختن عادات سالم و هدفگذاری پس از جراحی لاغری موثر باشد. ورزش صحیح می تواند به فرد کمک کند تا با اراده قوی تری به سمت هدف های خود حرکت کند.

راهنمای ورزش در مراحل مختلف جراحی لاغری

مهمترین اقدام کاندید جراحی لاغری، بالا بردن آمادگی جسمانی قبل و بعد از جراحی لاغری است که موجب شرایط بهتر قلب و عروق و کاهش احتمال بروز عوارض می شود.

      قبل از جراحی لاغری

 • کاهش وزن را هدف اولیه برنامه ورزشی تان قرار دهید. چربی های اضافی بدن می توانند جراحی لاغری را چالش برانگیز تر کنند. در واقع اکثر جراحان معتقدند که بیمار باید قبل از جراحی مقداری از وزن خود را کم کند.
 • انجام تمرینات هوازی برای بهبود سلامت قلب، کاهش وزن و کمک به کاهش چربی های اضافی قبل از جراحی لاغری.

 

ورزش قبل از جراحی لاغری

     پس از جراحی لاغری

در صورتی که به هر دلیلی دچار عوارض و مشکلات فیزیکی پس از جراحی لاغری شُدید، به جراح لاغری خود مراجعه کرده و به دستورات وی درباره تغییر در برنامه ورزشی عمل کنید. تا ۴ هفته پس از جراحی لاغری، روی ورزش های کششی، تنفس عمیق و بازگشت به فعالیت های طبیعی و روزانه خود تمرکز نمایید.

در صورتی که جراحی از نوع لاپاراسکوپی باشد می توانید تمرینات ورزشی را با توجه به آستانه درد خود، از دو هفته پس از جراحی آغاز کنید. البته بهتر است قبل از شروع هر تمرینی، با جراح خود مشورت کنید. اگر جراحی لاغری از نوع عمل باز بوده باشد، بهبودی تان ممکن است چند هفته بیشتر طول بکشد. موارد زیر راهکار هایی برای بیماران عمل باز می باشد:

 • طی ۶ هفته اول از بلند کردن وسایل سنگین خودداری کنید و با در نظر گرفتن آستانه دردتان ورزش کنید.
 • از ۸ تا ۱۲ هفته پس از جراحی از انجام ورزش های شکمی بپرهیزید (به زخم ها فرصت دهید تا بهبود یابند). پرهیز از انجام این چنین تمریناتی، احتمال ابتلا به فتق های شکمی را کاهش می دهد.
 • مقدار کالری دریافتی را کاهش دهید. هفته ها و حتی ماه های اولیه پس از جراحی لاغری، بیماران باید روزانه کمتر از ۵۰۰ کالری مصرف کند. (جراح برنامه غذایی و دستورالعمل های دقیقی به بیمار می دهد). کاهش قابل توجه کالری دریافتی می تواند موجب خستگی مفرط بیمار شود به همین دلیل بهتر است از انجام ورزش های شدید خودداری شود. با کاهش وزن و افزایش آمادگی جسمانی، می توانید کالری دریافتی را کمی افزایش داده و شدت تمرین هایتان را بالا ببرید. به این منظور بهتر است از دستورالعمل های پزشک خود پیروی کنید.

ورزش پس از جراحی لاغری

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است