آیا جراحی لاغری خطرناک است؟ خطر جراحی لاغری چقدر است؟
آیا جراحی لاغری خطرناک است؟ خطر جراحی لاغری چقدر است؟

آیا جراحی لاغری خطرناک است؟ خطر جراحی لاغری چقدر است؟

۱۲ اسفند ۹۷ مقالات

حدود ۱۵ الی ۲۰ سال پیش، جراحی لاغری می توانست خطر داشته باشد، زیرا بیمار نمی دانست پس از جراحی چه در انتظارش است. در آن زمان جراحی های لاغری به دقت بررسی نشده بود و بیماران هیچ اطلاعاتی درباره رژیم غذایی پس از جراحی لاغری، باید ها و نباید ها نداشتند. حتی دسترسی به اینترنت هم نبود تا مردم با یک کلیک با دنیایی از اطلاعات مواجه شوند. بله در آن سال ها شاید انجام جراحی لاغری ریسک محسوب می شد اما امروزه با وجود جدیدترین متد جراحی لاغری، این عمل به نجات دهنده زندگی بسیاری از افراد دنیا بدل شده است.

جراحی لاغری روش موثری برای کاهش وزن و ثبات وزن ایده آل می باشد. مهم نیست بای پس معده یا کدام نوع دیگر جراحی لاغری را انتخاب کنید، جراحی لاغری می تواند کیفیت زندگی تان را به طرز چشم گیری بهبود بخشد. البته مانند هر جراحی دیگری، جراحی لاغری نیز می تواند مزایا و معایب فراوانی داشته باشد. بیمار باید در انتخاب هر جراحی، این مزایا و معایب را در دو کفه ترازو قرار دهد و در صورت سنگین بودن مزایا آن را انجام دهد.

در برخی موارد، بیماران به دلیل اینکه مجبورند رویه زندگی قبلی خود را تغییر دهند، در تصمیم برای جراحی لاغری دچار تزلزل می شوند. آنها اغلب به دلیل شایعات متداول درباره جراحی لاغری، ترس فراوانی از انجام اینگونه جراحی ها دارند. اما امروزه جراحی های لاغری به ایمن ترین روش ممکن یعنی همان لاپاراسکوپی انجام شده و بسیار کم خطر تر  و کم تهاجمی تر هستند.

ترس از جراحی

آیا طبیعی است که در آستانه جراحی لاغری بترسیم؟

بله داشتن احساس ترس و خطر قبل از انجام اسلیو معده یا هر نوع جراحی لاغری دیگری کاملا طبیعی است. احساس ترس و خطر بخشی از طبیعت انسان و مکانیزم دفاعی برای بقای وی محسوب می شود. با این حال در برخی مواقع این ترس به علت نداشتن دانش و اطلاعات درست شدت پیدا می کند. شایع ترین ترس بشر، ترس از ناشناخته ها است به همین دلیل سعی کنید تا حد ممکن درباره جراحی لاغری اطلاعات کسب کنید و با یک جراح لاغری مشاوره داشته باشید.

 

قرار دادن معایب و مزایای جراحی لاغری در دو کفه ترازو

همانطور که گفته شد، جراحی لاغری نیز مانند همه جراحی ها معایبی نیز دارد. برای تشخیص اینکه آیا جراحی لاغری ارزشش را دارد یا خیر می بایست مزایا و معایب جراحی لاغری را در دو کفه ترازو قرار دهیم تا ببینیم کدام یک سنگین تر خواهد بود.

برای یک بیمار متعهد که پس از جراحی رویه زندگی سابق خود را تغییر دهد، جراحی لاغری گزینه ای بسیار موثر و مفید خواهد بود. همچنین این جراحی می تواند بسیاری از بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو، آپنه خواب و بیماری های قلبی را بهبود بخشد.

البته بیمار باید از جراحی لاغری انتظارات واقع گرایانه ای داشته و تمام تلاش خود را در جهت تغییر عادات غذایی بد گذشته انجام دهد. در برخی موارد صحبت کردن با افرادی که تجربه جراحی لاغری را داشته اند، می تواند کمک بزرگی باشد. برخی جراحان لاغری به بیماران خود وقت سه ماهه می دهند تا وی خود را برای تغییرات فیزیکی و روانی پس از جراحی آماده کند.

خطرات جراحی لاغری

آیا جراحی لاغری خطر مرگ دارد؟

ممکن است بیماران نگران مرگ در حین جراحی لاغری باشند ولی آیا به همین میزان هم نگران مرگ ناشی از چاقی هستند؟

در واقع می توان گفت که احتمال مرگ افراد چاق بدون انجام جراحی لاغری از مرگ ناشی از جراحی لاغری بسیار بیشتر است. دو مطالعه در اینباره نشان می دهند که:

 1. افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند، ۲۹ درصد کمتر از افراد چاقی که جراحی نکرده اند، مستعد مردن هستند. سرطان و بیماری های قلبی عروقی مهمترین عامل افرادی بود که جراحی لاغری انجام ندادند. جالب است بدانید که این بیماری ها ممکن است پس از جراحی لاغری بهبود یابند.

 

 1. آمار مرگ و میر پس از جراحی های لاغری ۴۰ درصد کاهش پیدا می کند. خطر بیماری های عروق کرونر، دیابت و سرطان در افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند، به ترتیب ۶۰،۹۲،۵۶ درصد کمتر از سایر افراد چاق می باشد.

مزایای جراحی لاغری

جراحی لاغری علاوه بر بهبود کیفیت زندگی بیمار، موجب افزایش انرژی و اعتماد به نفس فرد می شود. همچنین فرد پس از جراحی لاغری، دیگر مانند سابق احساس گرسنگی نکرده و اشتیاق خود را به غذا از دست می دهد. ممکن است این اشتیاق به غذا، تبدیل به علاقه های دیگر نظیر شرکت در گروه های ورزشی، هنری و غیره شود.

مزایای جراحی لاغری

چندین ماه پس از جراحی لاغری، بیمار ممکن است به خود و ظاهرش افتخار کرده و لباس های با چند سایز کوچک تر به تن کند.

 

جراحی لاغری نه تنها به شما کمک می کند تا به وزن ایده آل خود برسید و آن را نگه دارید، بلکه برای بهبود اکثر بیماری های مرتبط با چاقی نیز مفید خواهد بود. با شروع کاهش وزن، افراد معمولا داروهای مربوط به این بیماری ها را قطع می کنند زیرا پزشکشان به آنها اطلاع می دهد که بیماری آنها رو به بهبود است. به عنوان مثال، قند خون بسیاری از بیماران دیابتی پس از چند روز از شروع روند کاهش وزنی، به سطح نرمال باز می گردد.

با این حال باید به خاطر داشته باشید که جراحی لاغری معجره نمی کند و تنها ابزاری در کنار ورزش و رژیم برای کاهش وزن و زندگی سالم تر است. جراحی لاغری نه تنها جایگزنی برای رژیم لاغری و ورزش نیست بلکه راهی برای عملکرد بهتر آنها می باشد. اندازه گیری های نهایی جراحی لاغری شامل میزان کاهش وزن، ماندگاری کاهش وزن، میزان بهبود سلامت و کیفیت زندگی و امنیت بیمار پس از جراحی لاغری می باشد.

معایب و عوارض جراحی لاغری

گذشته از مزایای فراوان و غیر قابل انکار جراحی لاغری، این جراحی معایب و عوارضی نیز دارد که جا دارد در این قسمت به برخی از آنها اشاره کنیم.

برخی از معایب جراحی های لاغری شامل:

 • ریفلاکس اسید معده
 • خطرات بیهوشی حین عمل
 • حالت تهوع و استفراغ مزمن
 • آماس مری
 • عدم توانایی خوردن برخی غذاها
 • عفونت
 • انسداد معده
 • افزایش وزن و یا عدم کاهش وزن

برخی دیگر از عوارض بلند مدت جراحی های لاغری شامل:

 • سندروم دامپینگ که می تواند منجر به حالت تهوع و سرگیجه شود.
 • پایین آمدن قند خون
 • سوء تغذیه
 • استفراغ
 • زخم معده
 • انسداد روده
 • فتق های شکمی

البته بیمار در صورت رعایت تمام دستورالعمل های پزشک، به احتمال زیاد دچار این عوارض نخواهد شد و احتمال بروز مشکلات ذکر شده بسیار پایین می باشد. با این حال مزایای جراحی لاغری بسیار بیشتر از عوارض احتمالی آن می باشد که بیماران باید در تصمیم خود حتما این مورد را در نظر گیرند.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است