چاقی و بیماری های مرتبط با آن
چاقی و بیماری های مرتبط با آن

چاقی و بیماری های مرتبط با آن

۹ آذر ۹۶ مقالات

اگر وزن شما حدودا ۲۰% از وزن نرمالتان بیشتر باشد شما یک فرد چاق محسوب می شوید. بیماری های مرتبط با چاقی می تواند مشکلات زیر را برای شما به وجود بیاورد:

  • سکته و بیماری های قلبی
  • فشار خون بالا
  • دیابت
  • بعضی از انواع سرطان
  • بیماری کیسه ی صفرا و سنگ صفرا
  • استئوآرتریت
  • نقرس
  • مشکلات تنفسی، مانند آپنه ی خواب (وقتی تنفس یک شخص در حالت خواب برای چند لحظه متوقف می شود) و آسم

البته افرادی که چاق هستند همه ی این مشکلات را ندارند. اما اگر یکی از اعضای خانواده ی شما سابقه ی این بیماری ها را داشته باشند احتمال مبتلا شدن شما بیشتر می شود.

این خیلی مهم است که چربی های اضافه در کدام قسمت از بدن شما جمع شده باشد. اگر این چربی ها بیشتر در اطراف معده باشد (یعنی چاقی شما به شکل سیب باشد)، ریسک آن بالاتر از این است که چربی های در ران و باسن جمع شده باشد (چاقی شما به شکل گلابی باشد).

در این مقاله چند مورد از بیماری های مرتبط با چاقی را بیان کرده و به طور مختصر در مورد آنها توضیح می دهیم.

سکته و بیماری های قلبی

بیماری های قلبی و چاقی

وزن اضافه می تواند باعث افزایش فشار خون و افزایش کلسترول شود که هر دو مورد ریسک ابتلا به بیماری های قبلی و سکته را بالا می برند.

اما خوشبختانه با کاهش وزن می توان احتمال گسترش بیماری های قلبی و سکته را کاهش داد. ثابت شده است که از دست دادن ۵%-۱۰% از وزن شما می تواند احتمال ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش دهد.

دیابت نوع دوم

اکثر افرادی که دیابت نوع دوم دارند چاق هستند. شما می تواند با کاهش وزن، پیروی از یک رژیم غذایی متعادل، داشتن خواب کافی و ورزش جلوی گسترش دیابت نوع دوم را بگیرید.

اگر شما مبتلا به دیابت نوع دو هستید، کاهش وزن و فعالیت بدنی بیشتر می تواند به کنترل قند خون شما کمک کند. ورزش حتی می تواند کمک کند که نیاز شما به داروهای دیابت کمتر شود.

سرطان

سرطان روده، سینه (بعد از یائسگی)، آندومتر (پوشش داخلی رحم)، کلیه و مری با چاقی مرتبط است. بعضی از مطالعات نشان داده است که چاقی با سرطان کیسه ی صفرا، تخمدان ها و لوزالمعده نیز مرتبط است.

بیماری کیسه ی صفرا

یکی از بیماری های رایج برای افراد چاق، بیماری کیسه ی صفرا و سنگ کیسه ی صفرا است.

از قضا، کاهش وزن، به خصوص کاهش وزن در مدت کم یا کاهش وزن زیاد، می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را بیشتر کند. کسانی که بیشتر از ۱ پوند ( هر پوند ۴۵۳ گرم است) در هفته وزن کم نمی کنند کمتر احتمال دارد که به این بیماری مبتلا شوند.

استئوآرتریت

استئوآرتریت یک بیماری مفصلی است که اغلب بر روی زانو، مفصل ران و پشت تاثیر می گذارد. وزن اضافه فشار زیادی بر این مفاصل وارد می کند و غضروف هایی (بافتی که مفاصل را می پوشاند) که به طور طبیعی از آنها محافظت می کنند را ساییده کرده و از بین می برد.

کاهش وزن فشار وارده بر روی زانو، مفصل ران و پشت را کم می کند و علائم استئوآرتریت را بهبود می دهد.

نقرس

نقرس یک بیماری است که بر روی مفاصل اثر می گذارد. این بیماری وقتی بروز می کند که اوریک اسید زیادی در خون شما وجود داشته باشد. اوریک اسید اضافی می تواند. اوریک اسید اضافی می تواند به صورت کریستال هایی در مفاصل ته شود.

نقرس بیشتر در افراد چاق شایع است. هر چه اضافه وزن بیشتر باشد احتمال ابتلا به نقرس هم بیشتر است.

تغییر وزن ناگهانی در کوتاه مدت نیز می تواند منجر به بروز نقرس شود. اگر شما سابقه ی خانوادگی نقرس دارید بهتر است این را با دکترتان در میان بگذارید تا یک راه مناسب برای کاهش وزن به شما پیشنهاد کند.

آپنه ی خواب

آپنه ی خواب یک نوع اختلال در خواب است که با چاقی مرتبط است.

آپنه ی خواب می تواند باعث شود که یک فرد با صدای بلند خروپف کند و سپس برای مدتی کوتاه تنفس او در خواب متوقف شود. آپنه ی خواب می تواند منجر به خواب آلودگی در طول روز و ابتلا به بیماری های قلبی و سکته شود.

کاهش وزن اغلب می تواند آپنه ی خواب را بهبود دهد.

سندروم متابولیک

سندروم متابولیک به شرایطی ( فشار خون بالا، قند خون بالا، چربی زیاد در اطراف شکم، میزان غیر طبیعی کلسترول یا تری گلیسرید) گفته می شود که با هم ریسک ابتلا به بیماری های قلبی، سکته و دیابت را افزایش می دهند.

اگر شخصی فقط یکی از این شرایط را داشته باشد به این معنی نیست که او سندرم متابولیک دارد اما هر کدام از این شرایط می تواند ریسک بیماری های جدی و خطرناک را افزایش دهد.

سندروم متابولیک با چاقی و کم تحرکی ارتباط نزدیکی دارد.

علاوه بر این به مقاومت انسولین نیز ربط دارد. در حالت طبیعی، دستگاه گوارش شما غذاهایی که می خورید را به قند یا گلوکز تبدیل می کند. انسولین هورمونی است که توسط لوزالمعده ی شما ساخته می شود و کمک می کند از قندی که وارد سلول ها شده به عنوان سوخت استفاده شود.

در افرادی که مقاومت انسولین دارند، سلول های به حالت طبیعی به انسولین پاسخ نمی دهند و گلوکز نمی تواند به آسانی وارد سلول ها شود. در نتیجه با اینکه بدن تلاش می کند با مصرف انسولین بیشتر و بیشتر گلوکز را کنترل کند اما سطح گلوکز خون بالا می رود.

اثرات روانی در افراد مبتلا به چاقی مفرط

اثرات روانی در افراد مبتلا به چاقی

در فرهنگ هایی که جذابیت فیزیکی افراد به لاغر بودن آن ها وابسته است، افرادی که اضافه وزن دارند یا چاق هستند همیشه از وزن خود ناراحت هستند و رنج می برند. افراد چاق معمولا به خاطر شرایطی که دارند از طرف اطرافیان سرزنش می شوند و ممکن است آنها این وضعیت او را به تنبلی و سست اراده بودن ربط بدهند. خیلی غیر عادی نیست اگر این افراد از جامعه دوری کنند یا سعی کنند وارد روابط عاطفی نشوند.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است