رژیم لاغری سریع و تاثیرات آن بر سلامتی
رژیم لاغری سریع و تاثیرات آن بر سلامتی

رژیم لاغری سریع و تاثیرات آن بر سلامتی

۹ مرداد ۹۷ مقالات

رژیم گیرنده ها اغلب با دیدن کلمه ی” رژیم لاغری سریع ” یا عبارت ” به سرعت وزن کم کنید” وسوسه می شوند. بسیاری از برنامه های تجاری کاهش وزن، قول می دهند که شما با برنامه آنها می توانید به سرعت وزن کم کنید و سپس وزن خود را در همان حد نگه دارید. اما مشکل اینجاست که بسیاری از این رژیم های زودگذر و مخرب واقعی  و عملی نیستند. البته این لزوما به این معنی نیست که کاهش وزن سریع، بد و مضر است.

کاهش وزن سریع می تواند بخشی از یک رژیم غذایی مفید و سالم باشد. اگر تمایل دارید که کاهش وزنتان ادامه پیدا کند، مرحله ی رژیم لاغری سریع باید بخشی از یک برنامه ی جامع تر باشد که شامل تغییرات بلند مدت در روش زندگی است و به شما کمک می کند تا وزن جدیدتان را حفظ کنید.

انواع رژیم لاغری سریع

چگونه افراد به سرعت وزن کم می کنند؟ روش های معمول کاهش وزن شامل رژیم های کم کالری(LCD) و رژیم های بسیار کم کالری(VLCD) می باشند. افراد رژیم گیرنده باید قبل از انتخاب یک رژیم لاغری از تفاوت های این دو آگاه باشند.

 رژیم های کم کالری

برنامه های غذایی که برای خانم ها روزانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری و برای آقایان ۱۲۰۰ تا ۱۶۰۰ کالری در نظر می گیرند، با عنوان رژیم های غذایی کم کالری در نظر گرفته می شوند. طبق شبکه ی اطلاعاتی کنترل وزن، این رژیم ها اغلب شامل مصرف غذا های عادی است که گاهی مخلوط ها و محصولات دیگری جایگزین وعده های غذایی می شوند.

رژیم های بسیار کم کالری

این رژیم ها معمولا یا رژیم های مایعاتی هستند، یا مصرف غذا های عادی در آنها بسیار کم یا به کلی حذف شده است. در رژیم های بسیار کم کالری، برای فرد رژیم گیرنده روزانه ۸۰۰ کالری در نظر گرفته می شود. این رژیم ها لزوما باید تحت نظر پزشک و برای مدت کوتاهی گرفته شوند.

افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند می توانند با رژیم های بسیار کم کالری و تحت نظر پزشک خود، مقدار زیادی وزن کم کنند و سلامت خود را بهبود بخشند.

نشانه های نامناسب بودن یک رژیم لاغری

رژیم لاغری سریع با عنوان رژیم زودگذر نیز شناخته می شوند و علت آن این است که نمی توان آنها را ادامه داد. از آنجایی که بسیاری از این رژیم های سریع، به هیج وجه قابل اطمینان نیستند، باید راهی برای شناسایی یک رژیم لاغری مناسب وجود داشته باشد. در انتخاب رژیم لاغری به نکات زیر توجه کنید.

نشانه های نامناسب بودن یک رژیم لاغری

۱.      حذف وعده ی غذایی

آیا رژیم لاغری تان از شما می خواهد که یکی از وعده های غذایی اصلی را حذف کنید؟ در این صورت رژیم لاغری غلطی را انتخاب کرده اید.

امتناع کامل از غذا عادت درستی نیست و حتی ممکن است عوارض و مشکلات جدی را خصوصا برای بیماران دیابتی به دنبال داشته باشد.

حذف وعده های غذایی تنها باعث هیپوگلیسمی(hypoglycemia) یا افت شدید قند خون می شود که این شرایط فقط می تواند باعث دو برابر شدن اشتهای فرد در وعده ی بعدی شود.

۲.    رژیم لاغری بدون ورزش و یا برعکس

رژیم لاغری با ورزش

ورزش برای سلامتی انسان حیاتی است و در جریان خون و دیگر فعالیت های سیستم بدن انسان نقش مهمی دارد. بنابراین رژیم های لاغری که نیاز به ورزش ندارند، مضر می باشند. انسان اصولا برای حرکت به دنیا آمده است.

از طرف دیگر ورزش به تنهایی نمی تواند تاثیر گذار باشد بنابراین رژیم لاغری و ورزش به صورت همزمان می توانند بسیار مفید واقع شوند.

۳.   اتلاف وقت مداوم 

تاکتیک های تاخیری شما را به هیج جا نمی رسانند و تنها مشکل را بزرگتر می کند. به همین دلیل اگر برنامه رژیم لاغری تان دارای یک چهارچوب زمانی برای کاهش وزن است بدانید که این رژیم زودگذر و نامناسب است.

اساسا بهتر است به جای اتکا کردن به گفته های برنامه لاغری به احساس خودتان توجه داشته باشید. به عنوان مثال اگر وزنه به شما می گوید که از آنچه توقع دارید کمتر کاهش وزن دارید، اما در عوض احساس شادی می کنید و بسیار پر انرژی تر از قبل هستید، پس در حال سعود به قله ی موفقیت می باشید.

مزایای رژیم لاغری سریع

همانطور که می دانید بیشتر رژیم های لاغری سریع طوری طراحی شده اند که طی مدت محدودی بیشترین کاهش وزن را داشته باشند. معمولا این رژیم ها بیشتر از چند هفته دوام نمی آورند. همین باعث جلوگیری از دلزدگی فرد با غذا های محدود درون برنامه ی غذایی می شود که معمولا این برنامه شامل غذا هایی است که باعث بیشترین کاهش وزن می شوند.

رژیم لاغری سریع

رژیم های روزه داری امروزه یکی از محبوب ترین برنامه های کاهش وزن سریع می باشند. در این رژیم ها، فرد روزانه در زمان مشخصی وعده ای سنگین و حجیم می خورد و سپس تا وعده ی بعدی روزه می گیرد و هیچی نمی خورد. هدف این رژیم این است که به جای استفاده از انرژی مصرفی و چربی های انباشته شده، به بدن امکان سوختن چربی ها را بدهند.

رژیم لاغری سریع مانند رژیم کم کربوهیدرات و پر پروتئین برای شروع یک رژیم لاغری طولانی مدت مناسب می باشد که به فرد کمک می کنند تا وزن کاهش یافته خود را ثابت نگه دارد. برای نتیجه گیری بیشتر و جلوگیری از عوارض احتمالی، بهتر است استفاده از رژیم لاغری سریع را تنها به مدت توصیه شده محدود کنید و سپس از رژیم های سالم و متعادل که شامل بیشتر غذا های عادی می باشد، استفاده کنید.

معایب رژیم لاغری سریع

 ریزش مو

رژیم لاغری سریع و ریزیش مو

در صورتی که در گذشته رژیم لاغری می گرفته اید، حتما با این مشکل مواجه شده اید. ریزش مو به این دلیل اتفاق می افتد که موهای ما نیاز شدیدی به مواد مغذی دارند که رژیملاغری سریع یا نامناسب، باعث فقدان این مواد در بدن می شوند.

اطلاعات بیشتر در مورد 👈 ارتباط چاقی و ریزش مو

واکنش های کند تر

مطالعات نشان داده اند که زنانی که تحت رژیم هایی با میزان کربوهیدرات پایین هستند، نه تنها حافظه ی ضعیف تری دارند بلکه کندتر نیز واکنش نشان می دهند. به همین دلیل برای اینکه مغزمان دارای عملکرد صحیح تری باشد باید از رژیم های لاغری متعادل تری استفاده کنیم تا تمام مواد مورد نیاز بدن به آن برسد.

کاهش آب بدن

همه ی ما از نیاز حیاتی بدن به آب آگاهیم. با این وجود با دنبال کردن رژیم های لاغری سریع، اغلب از خوردن غذاهایی که به جذب آب و حرکت مواد در روده کمک می کند، می پرهیزیم. کم آبی بدن در نهایت منجر به درد بدن و مشکلات دیگر می شود.

کاهش سطح قند خون

از آنجایی که طی رژیم های لاغری زودگذر، کربوهیدرات کمتری به بدن می رسد و گاهی هیچ قندی به بدن نمی رسد، ممکن است بدن دچار کتوز(Ketosis)شود. کتوز به معنی حالت ضعف در بدن به همراه بوی بد دهان می باشد.

افزایش وزن

ممکن است عجیب به نظر برسد، اما احتمال دارد با شروع رژیم لاغری ناگهان کمی وزن اضافه کنید. به دلیل اینکه فرد رژیم گیرنده از مصرف برخی غذاها خودداری می کند، میزان متابولیسم بدن کاهش پیدا می کند که به افزایش وزن کمک می کند.

افسردگی

از نظر علمی ثابت شده است که در صورت عدم مصرف کافی قند و کربوهیدرات، سطح هورمون سروتونین در بدن کاهش پیدا می کند که با نام هورمون شادی شناخته می شود. کاهش این هورمون می تواند منجر به افسردگی شود.

 آسیب دیدن اعضای بدن

مانند موها و مغز، سایر ارگان های بدن نیز نیاز به مقدار مشخصی مواد مغذی دارند. بنابراین برنامه های رژیم های لاغری نمی توانند تمام مواد مغذی که بدن به آنها نیاز دارد را در خود بگنجانند که نهایتا باعث آسیب دیدن اعضای بدن می شود.

 کمبود مواد معدنی

انسان برای داشتن عملکردی صحیح، روزانه نیاز به مصرف وعده های غذایی سالم در زمان های مشخص دارد. برنامه های رژیم های لاغری معمولا برخی مواد غذایی را ممنوع می کنند که ممکن است بدن را دچار کمبود مواد معدنی کند.

اختلالات تغذیه

اختلال تغذیه

در صورتی که قبلا تحت رژیم لاغری سریع قرار گرفته اید، ممکن است این حالت را تجربه کرده باشید. پس از پایان رژیم لاغری ممکن است به بی اشتهایی(Anorexia) یا پرخوری عصبی(Bulimia) دچار شوید که هر دو از اختلالات جدی تغذیه ای محسوب می شوند که باعث ضعیف شدن بدن و آسیب های روانی نیز می شوند.

تنفر از خودشکست در رژیم لاغری و احساس تنفر از خود

تمام افرادی که رژیم لاغری می گیرند گاهی تقلب کرده و ناپرهیزی می کنند. با اینکه برخی برای تفریح و فرار از غذاهای روتین برنامه، اینکار را انجام می دهند، اما دیگران دچار عذاب وجدان شده و از خود متنفر می شوند و این دقیقا زمانی است که آسیب روانی می بینند.

بنابراین بهترین راه برای کاهش وزن چیست؟

با اینکه علم پزشکی ثابت کرده که کم کردن وعده های غذایی تان نمی تواند به کاهش وزن کمک کند اما شما می توانید با افزایش زمان ورزش روزانه و دریافت برنامه غذایی از یک پزشک تغذیه، وزن خود را کاهش دهید و تمام مواد مغذی که بدنتان به آن نیاز دارد را دریافت کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است