درمان قطعی دیابت نوع ٢ با عمل جراحی لاغری
درمان قطعی دیابت نوع ٢ با عمل جراحی لاغری

درمان قطعی دیابت نوع ٢ با عمل جراحی لاغری

۱۵ بهمن ۹۸ بیماری های مرتبط با چاقی مقالات

بیش از حد چاق هستید و این چاقی شما را آزار می‌دهد؟ در کنار چاقی بیماری هایی مثل فشار خون بالا، کلسترل بالا، مشکلات روانشناختی، دیابت نوع ۲ و …. دارید؟ میخواهید بدانید قطعی ترین راه برای خلاص شدن از شر چاقی و این بیماری ها چیست؟ اگر به شما بگوییم راهی وجود دارد که شما را در کمترین زمان ممکن به لاغری و سلامتی و افزایش طول عمر میرساند چکار میکردید؟ آیا حاظر هستید چنین راهی را تجربه کنید؟ اگر پاسخ شما بله است با ما همراه باشید. ما در این مقاله درباره این راه با شما صحبت میکنیم و با هم بر طبق آمار و ارقام درمان قطعی دیابت نوع ٢ با عمل جراحی لاغری را بررسی میکنیم.

عمل جراحی برای درمان دیابت نوع ۲

اخیرا کاربران زیادی در فضای مجازی کلمات کلیدی و عبارتی مثل ” عمل دیابت “، “جراحی دیابت “، “جراحی دیابت نوع ۲ ” یا جراحی دیابت در تهران و سایر شهرهای دیگر را جستجو میکنند. دقیقا عمل خاصی وجود ندارد که به صورت اختصاصی بتواند دیابت را درمان کند. اما اگر دیابت شما ناشی از چاقی بیش از حد باشد، میتوان با درمان چاقی با کمک عمل جراحی، دیابت نوع ۲ را نیز درمان کرد.

برخی از مهمترین فواید عمل جراحی لاغری

با انجام عمل جراحی لاغری علاوه بر چاقی، اغلب بیماری هایی که مرتبط با چاقی هستند نیز یا به طور کامل درمان میشوند و یا به صورت چشمگیری بهبود پیدا میکنند. به طور کلی این عمل میتواند شرایط زیر را درمان کرده یا بهبود ببخشد:

 • سندروم تخمدان پلی کیستیک
 • فشار خون بالا
 • بیماری های قلبی
 • برخی از سرطان ها
 • آپنه خواب
 • آسم و سایر اختلالات تنفسی مرتبط با چاقی
 • آرتریت
 • ناهنجاری های مربوط به چربی خون مثل کلسترول بالا
 • بیماری ریفلاکس معده به مری (GERD)
 • بیماری کبد چرب
 • استاز وریدی
 • بی اختیاری استرسی ادرار
 • تسکین نسبی یا درمان قطعی دیابت نوع ۲ با عمل لاغری
 • و…

بسیار خلاصه و مفید درباره دیابت نوع ۲

دیابت نوعی بیماری مزمن است و در درازمدت به مبتلایان آسیب هایی وارد میکند. ما کلا دو نوع دیابت داریم:

 • دیابت نوع ۱: بیشتر در افراد کم سن و سال مثل بچه ها و نوجوانان دیده میشود که در این افراد هورمون انسولین تولید نمیشود. و باید به صورت منظم به آن ها انسولین تزریق شود. حدود ۱۰ درصد از کل دیابتی ها به دیابت نوع ۱ مبتلا هستند.
 • و دیابت نوع ۲: بیشتر در بالغین و بزرگسالان دیده میشود. هورمون انسولین تولید میشود، اما میزان تولیدش کاهش پیدا میکند. و از طرفی سلول های بدن نسبتا به دریافت انسولین مقاوت میکنند. حدود ۹۰ درصد کل دیابتی ها به این نوع دیابت مبتلا هستند. یکی از عوامل خطر این بیماری، چاقی است و کسانی که چاق هستند معمولا از این بیماری رنج میبرند یا در خطر ابتلا به آن هستند.

حدود ۴۰۰ میلیون نفر به این بیماری مبتلا هستند و در کشور ما نیز از جمعیت هشتاد و خورده ای میلیون نفره، حدود ۱۲ درصد دیابت دارند که بیشتر در افراد چاق دیده میشود. (آمار رسمی وزارت بهداشت منتشر شده در وبسایت تابناک)

چرا دیابت نوع ۲ خطرناک است و باید درمان شود؟

 • دیابت یکی از ده علت اصلی مرگ و میر در جهان است.
 • هر ۱۰ ثانیه یک نفر از عوارض مرتبط با دیابت یا ناشی از آن می میرد.
 • شیوع آن در ایران و جهان در حال افزایش است.
 • دیابت نوع دو امید به زندگی را تا ۱۴ سال کاهش میدهد.
 • و ….

درمان قطعی دیابت نوع ٢

درمان قطعی دیابت نوع ٢ با عمل جراحی لاغری

یکی از فواید مهم، بزرگ و تحقیق شده عمل لاغری از بین رفتن کامل دیابت نوع ۲ و یا کاهش شدید آن در بیمارانی است که این عمل را انجام داده اند. اینکه میگوییم تحقیق شده ترین، بیراه نگفته ایم. زیرا سالانه تحقیقات زیادی روی بیمارانی که چاق بوده اند و عمل لاغری انجام داده اند صورت گرفته. و همه آمار نشان از بهبود یا درمان کامل دیابت نوع دو در این بیماران است.

نتیجه یکی از تحقیقات مشابه نشان میدهد کسانی که در معرض دیابت قرار دارند، با کاهش حداقل ۷ درصد از کل اضافه وزن خود، میتوانند دست کم احتمال ابتلاء به دیابت را تا ۱۱ سال به عقب برانند. تصورش را بکنید که هر کدام از عمل های لاغری حداقل ۴۰ درصد وزن افراد چاق را کم میکنند، که این یعنی ناپدید شدن دیابت و سایر بیماری های همراه آن.

بهترین راه برای خلاص شدن از شر دیابت نوع دو و چاقی

کسانی که دیابت دارند، یا در خطر ابتلا به آن هستند و از طرفی شاخص توده بدنی (یا BMI) بالای ۳۵ دارند، بهتر است برای کنترل بیماری یا ریشه کرن کردن چاقی و دیابت با هم، عمل جراحی لاغری انجام دهند. هرچند که روش های دیگری برای کاهش وزن این افراد وجود دارد اما هیچکدام به تاثیرگذاری عمل لاغری نیستند. وانگهی امکان ندارد با هیچ روش دیگری جز عمل لاغری بتوانید در یک مدت زمان منطقی و کوتاه این همه وزن کم کنید.

تحقیقات انجام شده روی ۱۳۵ هزار بیمار که علاوه بر چاقی به دیابت نوع ۲ مبتلا بودند نتایج زیر را در برداشته است:

 • ۷۸٪ افرادی که دیابت نوع دومشان تقریبا درمان شده قند خونشان به حالت نرمال برگشته و دیگر هیچ نیازی به دریافت داروی کنترل دیابت ندارند.
 • ۹۰٪ کسانی که دیابتشان بهبود پیدا کرده یا نسبتا درمان شده قند خونشان نه در حد نرمال، اما بسیار کاهش پیدا کرده، و دوز و نوع داروی مصرفی‌شان و عوارض ناشی از دیابت نیز به شدت کم شده است.

مناسبترین عمل جراحی برای درمان قطعی دیابت نوع ٢ کدام است؟

ما اعمال جراحی زیادی داریم که در حوزه جراحی چاقی به کاهش وزن و درمان چاقی میپردازند. مهمترین عمل هایی که میتوانند باعث بهبود و درمان چاقی و دیابت با هم شوند در ادامه مورد بحث قرار گرفته اند.

درمان قطعی دیابت نوع ٢

درمان دیابت با جراحی اسلیو معده

عمل اسلیو معده یکی از بهترین و پرطرفدار ترین عمل های جراحی چاقی در سراسر دنیا و خود کشور ما است. تحقیقات نشان میدهد که انجام عمل اسلیو معده میتواند تا ۸۱ درصد باعث بهبود علایم و عوارض دیابت نوع دو شود.

 • و در ۶۲ درصد موارد نیز باعث درمان کامل دیابت میشود.

عمل لاغری بای پس روده

 • ۸۵٪ بیماران بهبودی کامل را تجربه می کنند (اگر مشکل خاصی پیش نیاید به نظر میرسد ما با این عمل موفق به درمان قطعی دیابت نوع ٢ میشویم.)

عمل جراحی باندینگ معده

 • ۴۵-۶۰٪ از بیماران تقریبا بهبودی کامل پیدا میکنند.

بهترین زمان انجام عمل جراحی چاقی

بنیاد بین المللی دیابت (IDF) می گوید، کسانی که در مراحل اولیه دیابت نوع دو هستند و هنوز بیماری‌شان آنچنان گسترش نیافته ، مشروط به بالا بودن BMI، میتوانند در بهترین زمان ممکن زیر تیغ جراحی بروند. اما برای از بین بردن چاقی و بیماری های مرتبط با آن هیچگاه دیر نیست.

میخوای چاقی مفرط و بیماری مرتبط با چاقیت رو درمان کنی؟

اگر چاقی مفرط دارید و همزمان با پره دیابت یا دیابت نوع دو نیز دست به گریبان هستید، بهتر است فکری برای خلاص شدن از شر هر دو بیماری کنید. اگر شاخص توده بدنی بالایی دارید، از کار و زندگی افتاده اید و امید به زندگیتان روز به روز به خاطر داشتن چاقی مفرط و بیماری های مرتبط با آن کاهش میابد، بهترین زمان برای انجام عمل جراحی لاغری شما است. خوشحال میشویم که برای دریافت مشاوره جهت انجام عمل چاقی با آقای دکتر عنبرا بهترین متخصص جراحی لاغری ایران تماس بگیرید و یا نوبت آنلاین دریافت کنید تا ایشان در مسیر لاغر شدن و به دست آوردن سلامتی به شما عزیزان کمک کنند.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است