کمر درد های ناشی از چاقی و اضافه وزن
کمر درد های ناشی از چاقی و اضافه وزن

کمر درد های ناشی از چاقی و اضافه وزن

28 ژانویه 19 بیماری های مرتبط با چاقی مقالات

افراد چاق یا دارای اضافه وزن که از کمر درد رنج می برند، شاید ندانند که علت اصلی کمر درد آنها وزنشان است.

با اینکه به طور دقیق اثبات نشده که اضافه وزن منجر به درد کمر می شود، اما شواهد نشان می دهند که افراد چاق بیش از سایرین در خطر ابتلا به کمر درد، درد های عضلانی و مفصلی قرار دارند.

علاوه بر کمر درد، افراد چاق ممکن است علائم دیگری از قبیل خستگی مفرط، مشکلات تنفسی از قبیل نفس تنگی را در طول فعالیت های فیزیکی تجربه کنند.

اضافه وزن و چاقی چگونه بر ستون فقرات تاثیر می گذارد؟

وظیفه ستون فقرات، حمل وزن بدن و توزیع بارهای اضافی در طول استراحت و فعالیت می باشد. زمانی که وزن بدن بالا باشد و ستون فقرات بار اضافی حمل کند، دیگر قادر به توزیع درست بار نبوده و در نتیجه موجب آسیب به مهره های ستون فقرات و کمر درد سیاتیک می شود. آسیب پذیر ترین قسمت ستون فقرات نسبت به وزن اضافی بدن بخش پایینی آن یا ستون فقرات کمری می باشد.

انواع کمردرد های ناشی از چاقی و اضافه وزن

اضافه وزن آسیب های فراوانی به ستون مهره ها وارد می کند. در این بخش به انواع کمر درد که می توانند در نتیجه ی اضافه وزن یا چاقی مفرط ایجاد شوند، می پردازیم:

درد پایین کمر (ستون فقرات کمری)

بزرگ بودن شکم می تواند موجب کشیده شدن لگن به جلو شود که به این اختلال لوردوسیس می گویند. از آنجایی که گودی کمر در نتیجه ی لوردوسیس افزایش پیدا می کند، عضلات کمر تحت فشار قرار گرفته و سفت می شوند.

گودی کمر

ساییدگی دیسک کمر

هر چه مدت بیشتری این وزن اضافه را با خود حمل کنید، احتمال ساییدگی دیسک کمر۳۰ تا ۷۹ درصد افزایش پیدا می کند.

پوکی استخوان

رژیم غذایی ناسالم و کم تحرکی می تواند بر تراکم و استحکام مهره های ستون فقرات تاثیر بگذارد. استخوان با پوک شدنش در خطر شکسته شدن قرار خواهد گرفت.

آرتروز و آرتریت روماتوئید

چاقی عامل مهمی در بروز آرتروز و آرتریت روماتوئید می باشد، زیرا اضافه وزن به مفاصل فشار غیر طبیعی وارد می کند. این فشار می تواند التهاب مفاصل (آرتریت) ستون فقرات را تشدید و حتی موجب بروز آرتروز شود.

افزایش احتمال آسیب

فشار بیش از حد ناشی از وزن اضافه بدن زانو درد، کمر درد و درد دیگر مفاصل را به دنبال دارد و این تنها یکی از عوارض جانبی چاقی است. اضافه وزن می تواند شما را ۱۵ درصد و چاقی ۴۸ درصد بیش از سایر افراد در خطر آسیب و صدمه دیدن قرار دهد.

زانو درد

آیا کاهش وزن به بهبود کمر درد کمک می کند؟

افزایش وزن می تواند با فشار وارد کردن به ستون فقرات کمری و در نتیجه گرفتگی رگ موجب کمر درد و دیگر علائم شود. شاید افرادی که اضافه وزن دارند و در حال حاضر دچار کمر درد هستند، بتوانند با انجام ورزش مداوم و تغییر عادات بد غذایی برخی از درد های ستون فقرات کمری را آرام کند.

در برخی موارد، فعالیت های فیزیکی و ورزش کمر درد را افزایش می دهند. انجام حرکات نادرست، سخت و به شدت قدرتی می تواند موجب تحریک رگ گره خورده در کمر شده و در نتیجه موجب افزایش کمر درد فرد شود.

جنبه های مختلف برنامه ورزشی مانند نحوه برداشتن وزنه، کشش عضلات و حتی میزان و شدت دنبال کردن برنامه ورزشی همه و همه می توانند بر کمر درد فرد تاثیر گذارند.

از آنجایی که اراده، نقش بسیار مهمی در کاهش وزن دارد، بهتر است با یک متخصص تغذیه درباره شرایط خود صحبت کنید. وی به شما کمک می کند تا یک رژیم غذایی سالم را پیش بگیرید و همزمان کمر درد خود را نیز درمان کنید.

روش های کاهش وزن موثر برای بهبود کمر درد

هنگامی که با کمر درد دست و پنجه نرم می کنید،کاهش وزن می تواند طاقت فرسا باشد. برخی افراد به دنبال تسکین درد خود به هر راه ممکن دست می زنند. برای برخی دیگر اقداماتی نظیر تزریق مسکن یا جراحی نیاز است. اما هر دوی این گزینه ها می تواند برای فرد خطرناک باشد. دارو درمانی موقتی است و جراحی نیز می تواند عوارض خاص خود را به همراه داشته باشد.

به طور کلی روش های زیر می توانند به شما کمک کنند تا به طور طبیعی و سالم وزن کم کنید

قدم های بیشتری بردارید

مثلا می توانید ماشین خود را دورتر از محل کار یا فروشگاه پارک کنید و کمی پیاده روی کنید. هر روز بر میزان این فعالیت های فیزیکی بیافزایید.

هنگام رفتن به تعطیلات؛ عاقلانه تصمیم بگیرید

اکثر مردم هنگام مسافرت یا تعطیلات رژیم های لاغری خود را میشکنند و غذاها و خوراکی های جدید را امتحان می کنند. بهتر است در خوردن خوراکی های جدید زیاده روی نکنید و هر چیزی را به اندازه مصرف کنید. مثلا اگر می دانید که قرار است شام را به غذاهای فست فودی یا چرب اختصاص دهید، پس بهتر است در وعده ناهار از سبزیجات و پروتئین استفاده کنید.

عادات غذایی غلط خود را محدود یا حذف کنید

بهتر است هنگام خرید از فروشگاه از قفسه خوراکی های ناسالم و مضر به سرعت عبور کنید تا برای خرید آنها وسوسه نشوید.

حذف سیب زمینی

مطالعات نشان داده است که سیب زمینی یکی از مهمترین علل چربی های شکمی است.

رژیم پالئو یا غارنشینی

این رژیم برگرفته از رژیم غذایی انسان های اولیه یا غارنشین است که در آن تنها از غذاهای کامل یا غیرفرآوری شده استفاده می شود. فرضیه این رژیم این است که انسان های اولیه به دلیل خوردن غذاهای طبیعی و سالم به هیچ یک از بیماری های مرتبط با چاقی امروزی مانند بیماری های قلبی و فشار خون مبتلا نمی شدند و راز این امر تغذیه سالم و طبیعی آنها بوده است.

لیپوساکشن

از روش های غیر طبیعی کمک بگیرید

تقاضای کمک شما را ضعیف نشان نخواهد داد. از این رو شجاعت این را داشته باشید و اعتراف کنید که به تنهایی نمی توانید وزن کم کنید. می توانید به علت عدم کاهش وزن طبیعی، از روش های غیرطبیعی مانند جراحی لاغری، لیپوساکشن و غیره استفاده کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است