مراحل جراحی اسلیو معده
مراحل جراحی اسلیو معده

مراحل جراحی اسلیو معده

۲۷ آذر ۹۷ مطالب لاپاروسکوپی مقالات

جراحی اسلیو معده که با نام معده برداری آستینی نیز شناخته می شود، یکی از انواع جراحی های لاغری است که برای درمان چاقی مفرط استفاده می شود. در این مقاله به بررسی مهمترین مراحل اسلیو معده می پردازیم:

مرحله اول: ارزیابی اولیه

اولین قدم قبل از تصمیم گرفتن و شروع مراحل جراحی اسلیو معده این است که مطمئن شوید آیا کاندید مناسبی برای جراحی لاغری هستید یا خیر؟ سازمان جهانی سلامت چندین معیار برای انتخاب این کاندید تعیین کرده است که جراح لاغری و موسسه بیمه با توجه با این معیار ها فرد را ارزیابی می کنند.

مراحل جراحی اسلیو معده : مرحله اول ارزیابی شخصی

مرحله دوم: پیدا کردن جراح لاغری

پس از کاندید شدن برای جراحی اسلیو معده باید از جراح لاغری مورد نظر خود وقت مشاوره اولیه دریافت کنید. همچنین می توانید با افرادی که قبلا این جراحی را داشتند، صحبت کنید. در طول جلسه مشاوره، جراح لاغری توضیحاتی درباره نحوه انجام عمل، روش های موجود برای جراحی لاغری، معایب و مزایای هر یک به بیمار می دهد. بیمار همچنین می تواند درباره شرایط تعلق گرفتن بیمه و غیره از پزشک سوال کند.

پیدا کردن یک جراح خوب برای عمل اسلیو معده

مرحله سوم: مراجعه به متخصص تغذیه

بخشی از اهداف بلند مدت بیمار، تغییر رژیم غذایی پس از جراحی لاغری است. متخصص تغذیه رژیم جدیدی را برای بیمار تعیین می کند که باید قبل و بعد از جراحی اسلیو معده رعایت شود. علاوه بر این از بیمار خواسته می شود که قبل از جراحی ورزش را نیز بر اساس توانایی و شرایط سلامت خود، آغاز کند.

تنظیم رژیم غذایی قبل از جراحی اسلیو معده

مرحه چهارم: رسیدن به هدف کاهش وزن قبل از جراحی لاغری

در برخی موارد ممکن است جراح به بیمار پیشنهاد کند که قبل از جراحی لاغری کمی وزن کم کند. هر میزان وزنی که قبل از جراحی کم می کنید نشان دهنده ی اراده شما برای کاهش وزن می باشد. علاوه بر آن، کاهش وزن قبل از جراحی لاغری می تواند خطرات عمل را بسیار کاهش دهد.

کاهش وزن

مرحله پنجم: در حین جراحی

اسلیو معده معمولا با روش لاپاراسکوپی و برش های کوچک روی شکم انجام می شود. این روش در مقایسه با جراحی باز مزایای بسیاری دارد. این مزایا شامل بهبود سریع، کاهش درد، خونریزی، جراحت و کوتاه بودن دوره نقاهت عمل اسلیو معده می باشد.

جراح ۲ تا ۵ برش کوچک روی شکم بیمار ایجاد می کند و لاپاراسکوپ و دیگر ابزار جراحی از طریق این سوراخ ها وارد شکم و معده بیمار می شوند.

لاپاراسکوپ لوله ی باریکی است که دارای چراغ و دوربین است و از بیرون به یک مانیتور در اتاق جراحی متصل می باشد. این وسیله عکس هایی از درون معده می گیرد و به مانیتور منتقل می کند تا جراح بتواند از روند عمل آگاهی کسب کند.

در حین جراحی اسلیو معده

سپس قسمت زیادی از معده برداشته می شود و قسمت باقی مانده با منگنه های جراحی بسته می شود. معده باقی مانده به شکل آستینی باریک می باشد و حجم غذای بسیار کمتری را در خود جای می دهد.

جراح لاغری سپس لاپاراسکوپ و ابزار جراحی را خارج می کند و برش های روی شکم را بخیه می زند.

جراحی اسلیو معده حدودا یک ساعت به طول می انجامد.

در حین جراحی اسلیو معده

 

مرحله ششم: پس از جراحی لاغری

پس از گذراندن مراحل جراحی اسلیو معده ، بیمار احتمالا بین یک تا دو روز در بیمارستان بستری می شود. ممکن است معده تا چند روز ملتهب و دردناک باشد که پزشک در این دوره برای تسکین درد مسکن تجویز می کند.

می توانید یک روز پس از جراحی مصرف مایعات رقیق را آغاز کنید. جراح رژیم غذایی بخصوصی به شما می دهد که پیروی از آن بسیار مهم است. در ابتدا کمی طول می کشد که معده جدید تان به جامدات عادت کند. به این ترتیب طی دو هفته اول پس از جراحی لاغری، رژیم غذایی تنها به مایعات محدود می شود و پس از هفته دوم غذاهای نیمه جامد، پوره ای، و کم کم جامد وارد رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده خواهند شد.

پس از جراحی اسلیو معده

بیماران اسلیو معده ظرف دو سال به طور میانگین ۵۰ تا ۷۰ درصد از وزن خود را کم می کنند. در ابتدا این کاهش وزن ممکن است بسیار سریع باشد. برای اطمینان از ادامه این روند کاهش وزنی، بیمار لازم است ورزش مداوم را وارد برنامه زندگی خود کند. کاهش وزن انجام فعالیت های روزانه تان را آسان تر کرده و حتی انجام ورزش هایی که قبلا قابلیت آن را نداشتید، برایتان فراهم می شود. ورزش های مناسب برای بعد از جراحی لاغری شامل پیاده روی سریع، دوچرخه سواری، تنیس و شنا می شود. بهتر است ورزشی را انتخاب کنید که بیشترین علاقه را به آن دارید. از زیاده روی در ورزش بپرهیزید و سعی کنید از مدت زمان کوتاه شروع کنید و کم کم آن را افزایش دهید.

شنا بعد از جراحی اسلیو معده

کاهش وزن پس از جراحی می تواند بیماری های مرتبط با چاقی را که قبل تر از آن رنج می بردید، بهبود بخشد. بیماری هایی مانند: آسم، دیابت نوع دو، آرتریت، فشار خون بالا، آپنه خواب، کلسترول بالا و بیماری های گوارشی.

بهبود بیماری های مرتبط با چاقی پس از جراحی اسلیو معده

 

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است