عوارض جراحی اسلیو معده
عوارض جراحی اسلیو معده

عوارض جراحی اسلیو معده

31 دسامبر 19 مقالات

جراحی اسلیو معده نوعی جراحی لاغری است که اغلب با روش لاپاراسکوپی انجام می شود. طی این جراحی وسیله برشی باریکی از طریق چند برش کوچک به قسمت بالایی شکم وارد می شود. حدود ۸۰ درصد از معده طی این جراحی برداشته می شود و معده جدیدی به شکل و اندازه یک موز باقی می ماند.

کوچک کردن اندازه معده میزان غذای مصرفی فرد را محدود می کند. به علاوه این جراحی موجب برانگیختن تغییرات هورمونی می شود که این هورمون ها به کاهش وزن کمک می کنند. این تغییرات هورمونی همچنین می توانند در بهبود بیماری های مرتبط با چاقی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی موثر باشند.

حتما ببینید

 

با اینکه عوارض اسلیو معده به ندرت رخ می دهد اما در صورت پیشامد، از عوارض سایر انواع جراحی های لاغری جدی تر هستند. به عنوان مثال اگر محتویات معده از خط منگنه نشت کند، حل این مشکل ماه ها به طول می انجامد. یکی دیگر از معایب اسلیو معده این است که این روش نسبتا جدید است و اطلاعات بسیار کمی در خصوص موفقیت بیماران در کاهش وزنشان وجود دارد.

البته هر جراحی عوارض و خطرات خاص خود را دارد و اسلیو معده هم از این مسئله مستثنی نسیت. در ادامه به عوارض عمل اسلیو معده و نحوه جلوگیری از آنها می پردازیم.

عوارض و خطرات جراحی های لاغری

خطرات کلی که ممکن است پس از انواع جراحی های لاغری به آن دچار شوید، عبارتند از:

 • بیهوشی
 • ترومبوز سیاهرگی عمقی(DVT)
 • آمبولی ریوی
 • مرگ
 • عفونت
 • خونریزی
 • ذات الریه
 • حمله قلبی
 • سکته مغزی
 • انسداد روده
 • آبسه درون شکمی
 • آسیب به ارگان های درون شکمی
 • چسبندگی روده
 • عفونت زخم
 • فتق برشی

عوارض و خطرات خاص اسلیو معده

خطرات و عوارضی که صرفا در جراحی اسلیو معده می توانند اتفاق بیافتند عبارت است از:

نشت در خط منگنه

معده جدید با استفاده از وسیله خاصی که دو ردیف منگنه های فلزی از خود به جا می گذارد، دوخته می شود. در صورتی که این خط منگنه نشتی پیدا کند، خطر التهاب صفاق، عفونت و آبسه وجود خواهد داشت.

احتمال نشت خط منگنه کمتر از ۵ درصد است که در این صورت برای اصلاح آن باید جراحی دیگری انجام گیرد.

بیمار در این شرایط باید تحت مراقبت شدید قرار گیرد و اگر عفونت کنترل نشود می تواند خطر مرگ را به دنبال داشته باشد.

خط منگنه در جراحی اسلیو معده

خونریزی در خط منگنه

ممکن است خط منگنه خونریزی کند که البته احتمال آن کمتر از ۱ درصد می باشد. در این صورت معمولا می توان بدون نیاز به جراحی دیگری خونریزی را مدیریت کرد.

اما در برخی موارد لازم است تا جراحی لاپاراسکوپی دیگری روی بیمار انجام شود تا تمام خونی که در حفره شکمی جمع شده است بیرون کشیده شود.

اگر پزشک از روند بهبودی بیمار رضایت نداشته باشد، ممکن است بخواهد تا دوباره جراحی لاپاراسکوپی را انجام دهد که اصلا غیرطبیعی نیست.

با این حال مطالعات نشان داده اند که رسیدگی زود هنگام به این مشکلات می تواند بهترین نتیجه را داشته باشد.

کمبود ویتامین ها و مواد معدنی

از آنجایی که طی جراحی اسلیو معده هیچ تغییری به روده داده نمی شود، بنابراین برخلاف بای پس معده، بیمار دچار کمبود ویتامین ها و مواد معدنی نمی شود.

کمبود ویتامین D در افرادی که وزن بالایی دارند بسیار شایع است به همین دلیل بهتر است از مولتی ویتامین استفاده کنند.

با اینکه عارضه ی کمبود ویتامین پس از جراحی اسلیو معده بسیار نادر است اما اغلب توصیه می شود که بیماران طی فواصل معین آزمایش خون انجام دهند.

ریزش مو بعد از جراحی اسلیو معده

ریزش مو

کم پشت شدن یا ریزش مو در چند ماه اول پس از جراحی اسلیو معده طبیعی است. این مشکلات موقتی بوده و اغلب ناشی از کمبود پروتئین می باشد.

فتق هیاتل

فتق هیاتل

فتق هیاتل زمانی اتفاق می افتد که قسمتی از معده سُر خورده و به درون دیافراگم  قفسه سینه فرو رود. این بیماری در افراد چاق بسیار شایع بوده و می توان آن را در آندوسکوپی تشخیص داد.

طی جراحی بای پس معده فتق هیاتل می تواند با دوخته شدن محل بیرون زدگی درمان شود. به طور کلی بهترین راه برای درمان علائم مربوط به فتق هیاتل که شامل سوزش سر دل یا ریفلاکس می باشد، کاهش وزن است. در این زمینه کاهش وزن بسیار بهتر از جراحی های درمانی ریفلاکس معده، عمل می کند.

 

عدم کاهش وزن

همانطور که قبل تر گفته شد، اسلیو معده نوعی جراحی محدود کننده (اندازه معده) است که ممکن است موفقیت آمیز نباشد. شکست جراحی لاغری می تواند از دلایل عدم کاهش وزن باشد.

افتادگی پوست بعد از جراحی اسلیو معده

افتادگی پوست

احتمال شل شدن و افتادگی پوست در کاهش وزن های شدید وجود دارد. به هیچ طریقی نمی توان قبل از جراحی اسلیو معده مشخص کرد که این مشکل تا چه اندازه برای بیمار به وجود خواهد آمد. در این زمینه، سن، ورزش، سرعت کاهش وزن و کشش پوست فرد نقش اساسی دارند.

با کمک جراحی های زیبایی مانند ابدومینوپلاستی می توان مشکلات افتادگی و شل شدن پوست را حل کرد و به این منظور بهتر است به جراحی کارآزموده مراجعه کنید.

چگونه می توان از بروز عوارض اسلیو معده جلوگیری کرد؟

جراحی اسلیو معده نیز مانند بسیاری از جراحی های دیگر عوارضی دارد، که می توان با رعایت نکات زیر احتمال بروز آن را به حداقل رساند.

رژیم غذایی بعد از جراحی اسلیو معده

رژیم غذایی

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده به مایعات رقیق محدود می شود. پس از مرخص شدن، بیمار می تواند از مایعات غلیظ تری استفاده کند. سپس خوردن وعده های کوچک غذاهای پوره یا له شده آغاز می شود. حتی پس از آنکه بیمار توانایی و اجازه ی خوردن غذاهای غیرپوره ای را نیز پیدا کند، مقدار کالری دریافتی وی باید به طرز چشمگیری کاهش یابد، زیرا معده ی جدید بسیار کوچک شده و ظرفیت سابق را ندارد. بیمار مجبور است میزان کمی غذا بخورد، لقمه های کوچک بگیرد و غذا را کاملا بجود.

مراقبت از جای بخیه

پزشک ممکن است به شما توصیه کند که تا ۴۸ ساعت پس از جراحی از دوش گرفتن و تا ۴ هفته از رفتن در وان حمام، استخر و جکوزی بپرهیزید. پانسمان باید تا ۴۸ ساعت پس از جراحی کاملا خشک باشد. شاید پزشکتان توصیه کند که پانسمان رویی را پس از ۴۸ ساعت بردارید. در زیر آن چسب جراحی وجود دارد که به مرور زمان می افتد. از دستورالعمل های پزشک برای تمیز کردن جای زخم و بخیه ها کمک بگیرید. رسیدگی به جای زخم از مهمترین نکات مراقبت بعد از عمل اسلیو معده است.

ورزش بعد از جراحی اسلیو معده

فعالیت های فیزیکی

پزشک دستورالعمل هایی درباره زندگی شخصی بیمار به غیر از فعالیت های فیزیکی به وی می دهد. ورزش بعد از عمل اسلیو نقش بسیار مهمی در سلامت و جلوگیری از افتادن پوست بیمار دارد. به احتمال زیاد پس از جراحی اسلیو معده، مدت زیادی طول نمی کشد که  از تخت بیرون آمده وشروع به راه رفتن می کنید. با این حال باید تا مدتی از انجام فعالیت های فیزیکی شدید خودداری کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است