بهترین روش لاغری چیست؟ (رتبه بندی بهترین عمل لاغری)
بهترین روش لاغری چیست؟ (رتبه بندی بهترین عمل لاغری)

بهترین روش لاغری چیست؟ (رتبه بندی بهترین عمل لاغری)

۳ خرداد ۹۹ داستان های جراحی لاغری مطالب و دانستنیها مقالات

چندین سال پیش عمل باندینگ معده یکی از پرطرفدارترین عمل های جراحی چاقی در جهان بود. اما چند سالی است که به لطف تجهیزات لاپاراسکوپی و تحقیقات گسترده، عمل هایی مثل اسلیو معده، بای پس روده و یا معده و … جای خود را به باندینگ داده اند. هرچند که در عمل، تمامی این روش ها هدفی جز لاغر شدن افراد و خلاص شدن از چاقی ندارند، اما بین آن ها تفاوت های بسیار زیادی وجود دارد. بر همین اساس هر کدام از عمل های لاغری اجر و قربت خاصی نزد افراد چاق دارند. یکی از پرتکرار ترین سوالات حال حاظر در حوزه جراحی لاغری این است که به راستی بهترین عمل لاغری چیست؟ یا اصلا بهترین روش لاغری چیست؟ ما در این مقاله سعی کرده ایم به این دو پرسش مهم پاسخ دهیم. با ما همراه باشید.

۷ عمل رایج و پر طرفدار لاغری در جهان بر اساس آمار و ارقام و تمایل بیماران

  1. عمل جراحی اسلیو معده

عمل جراحی اسلیو معده

 

 

براساس اطلاعات انجمن جراحی متابولیک و باریاتریک آمریکا، در سال ۲۰۱۱، ۱۸ درصد تمام عمل های لاغری در جهان مربوط به عمل اسیلو معده بود و این آمار در در سال ۲۰۱۶ به طرز عجیبی به ۵۸ درصد رسید. یعنی ۵۸ درصد تمام عمل های لاغری در جهان به روش اسلیو صورت میگیرد. از این حیث بهترین روش لاغری میتواند اسلیو معده باشد.

ما در این عمل از طریق ایجاد ۵ برش بسیار کوچک و هم اندازه در شکم به روش لاپاروسکوپی اقدام به برداشتن ۷۰ تا ۸۰ درصد معده میکنیم و تنها چیزی که از معده بر جای میماند چیزی به اندازه یک موز کوچک خواهد بود. در این عمل، بیمار سریعا احساس سیری میکند و سطح ترشح هورمون گرسنگی موسوم به گرلین نیز به شدت کاهش پیدا میکند.

مزایا اسلیو معده: بیمار می تواند تا ۷۰ درصد از وزن اضافی خود را در یک سال از دست بدهد. طی این عمل برخی از شرایط و بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع ۲، فشار خون بالا و آپنه خواب نیز به شدت بهبود پیدا می کنند. اسلیو علاوه بر مزایای ذکر شده از ایمن ترین روش لاغری در دنیا پیروی می کند.

 

  1. عمل جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

به عمل جراحی بای پس معده روکس-اِن- وای گفته می‌شود. اگر به تصویر نگاه کنید متوجه می شوید که با انجام عمل بای پس، ظاهر بخشی از لوله گوارش که تغییر می‌کند شبیه به حرف Y در انگلیسی است. همانطور که از اسم این عمل پیدا است، ما در این روش جراحی، معده را دور می زنیم و کاری میکنیم که در عمل، مقدار غذایی که وارد معده میشود کم شده و سریع وارد روده شود. بیمارانی که تحت این عمل لاغری قرار میگیرند نزدیک به ۶۰ تا ۸۰ درصد از اضافه وزن خود را از دست می دهند. از سال ۲۰۱۷ به بعد، عمل بای پس معده بسیار پر طرفدار شده و تعداد افرادی که زیر تیغ این عمل رفته اند بسیار زیاد شده است. با این حساب بعید نیست ک روزی بای پس معده از عمل اسلیو جلو بزند و به بهترین عمل لاغری در جهان تبدیل شود. اما تا آن زمان فعلا عمل بای پس معده نسبت به اسلیو کم هوادارتر است.

 

  1. عمل جراحی بای پس روده

بای پس روده

عمل بای پس روده در واقع ترکیبی از دو عملی است که در بالا معرفی شدند. در عمل بای پس معده ، ما بخش زیادی از معده را دور می زدیم و از مسیر گوارشی خارج میکردیم. در این عمل هم همین کار را میکنیم. با این تفاوت که به جای معده، بخش بزرگی از طول روده را از مسیر گوارش و جذب مواد مغذی خارج می کنیم. به عبارتی میانبر میزنیم. در مقایسه با عمل اسلیو؛ این روش لاغری چندان شدید نیست، اما بیمارانی که تحت این عمل قرار میگیرند کاهش وزن قابل توجهی را تجربه می کنند. شاید بعد از اسلیو و بای پس معده، بای پس روده یا دئودنال سوئیچ بهترین روش لاغری باشد.

 

  1. عمل پلیکاسیون یا پلیسه معده

جراحی پلیسه معده

پلیسه معده جدیدترین روش جراحی لاغری است که اخیرا هوراداران زیادی به خود جذب کرده است. از مزایای عمل پلیسه معده در مقایسه با اسلیو و بای پس معده، این است که، ما در این عمل برشی روی معده نمیزنیم یا بخش هایی از آن را از بدن خارج نمیکنیم. در این روش حتی به روده ها هم دست نمیزنیم . به دلیل برگشت پذیر بودن، عمل پلیسه زدن معده میتواند مفید باشد و شاید در آینده شاهد پیشی گرفتن این عمل از سایر روش های جراحی لاغری باشیم. علاوه بر این، شاید ایمن ترین روش لاغری همین پلیسه زدن باشد. اما در حال حاظر استقبال مردم از عمل اسلیو بیشتر از این عمل است.

 

  1. عمل باندینگ معده یا حلقه گذاری معده

عمل باندینگ معده

طی سالیان گذشته داغترین، پرمخاطبترین و بهترین روش لاغری عمل باندینگ معده بود. اما این زمانی بود که هنوز اسلیو معده و روش های دیگر پا به عرصه جراحی چاقی نگذاشته بودند. در سال ۲۰۱۱، ۳۵ درصد کل عمل های لاغری مربوط به حلقه گذاری معده بود اما در سال ۲۰۱۶ این آمار تنها به ۴ درصد رسید. و خدا میداند شاید تا کنون این آمار کمتر هم شده باشد. اما این دلیل نمیشود که باندینگ معده ناکارآمد در نظر گرفته شود چون هنوز هم هواداران خود را دارد.

طی این عمل، جراح لاغری یک باند یا حلقه سیلیکونی با قابلیت باد شدن را، در اطراف بخش فوقانی معده قرار میدهد. تا مقدار غذای دریافتی کم شده و فرد سریع سیر شود. باندینگ معده عملی برگشت پذیر و قابل تنظیم است. بعد از انجام این عمل، بیمار میتواند در سال اول به صورت میانگین، هفته ای ۱ تا ۲ کیلو در هفته از دست بدهد.

شایدیکی از دلایلی که باعث شده این عمل چاقی دیگر مثل سابق در میان مردم هواخواه نداشته باشد، این است که یک جسم خارجی در داخل بدن کار گذاشته میشود که میتواند معده را تحریک کند. نتیجه تحریک می تواند حالت تهوع، استفراغ و یا سوزش سر دل باشد.

 

  1. بالون معده

بالون معده

 

از ایمن ترین روش لاغری میتوان به بالون گذاری معده اشاره کرد. در بالون گذاری معده یک یا چند بالون با روش آندوسکوپی از طریق دهان به مری و سپس معده وارد شده و در آنجا قرار داده میشوند. این بالون ها بخش زیادی از حجم معده را اشغال میکنند و باعث کاهش اشتها و سیری زودرس میشوند.

بالون معده به طور معمول تا شش ماه در محل خود باقی می ماند. ترکیب این روش لاغری با یک رژیم غذایی سالم و ورزش میتواند کمک کند تا بیماران مقدار زیادی وزن از دست بدهند بدون اینکه زیر تیغ جراحی های تهاجمی تر بروند. هرچند که میزان وزنی که با این روش کم میشود ۱۶ تا ۴۰ کیلوگرم است، اما به خاطر اینکه بالون گذاری در برخی افراد ممکن است علائم ناخوشایندی ایجاد کند چندان مورد توجه افراد نیست. و در مقایسه با سایر روش های لاغری، افراد نمیتوانند وزن بیشتر از دست بدهند.

 

  1. تخلیه درمانی یا آسپیره آسیست (AspireAssist)

آسپیره آسیست

آسپیره آسیست یکی از انواع جراحی معده است و شامل یک دستگاه لوله مانند است که از طریق یک برش کوچک روی شکم در داخل معده قرار میگیرد.  این روش لاغری مکانیزم جالبی دارد  و به این شکل است که بعد از هر وعده غذایی که بیمار میخورد، با کمک دستگاه کاشته شده در معده، تا ۳۰ درصد از کل مواد غذایی که بیمارخورده است را میتوان تخلیه یا از معده خارج کرد. آسپیره آسیت را هر چند جدیدترین عمل لاغری و از متدهای جدید میدانند اما چندان توصیه نمی شود.

این ها تنها تعدادی از مزایای عمل جراحی لاغری و کاهش وزن بود. با انجام عمل چیزهایی بیشتری انتظار شما را میکشد. اگر دوست داشتید برای همیشه و خیلی زود از شر چاقی خلاص شوید خودتان را به دستان معجزه گر دکتر عنبرا بسپارید. برای طرح پرسش از خود دکتر, روی لینک سوال از پزشک و برای گرفتن وقت ملاقات روی لینک دریافت نوبت آنلاین کلیک بفرمایید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است