تفاوت جراحی لاغری با لیپوساکشن چیست؟ کدام بهترند؟
تفاوت جراحی لاغری با لیپوساکشن چیست؟ کدام بهترند؟

تفاوت جراحی لاغری با لیپوساکشن چیست؟ کدام بهترند؟

۲۹ اردیبهشت ۹۹ مقالات

حتما تاکنون هم اسم لیپوساکشن و هم اسم جراحی لاغری به گوشتان خورده است. اما آیا میدانید هر کدام چه هستند؟ چه کاربردی دارند و چگونه انجام میشوند؟ آیا میدانید تفاوت لیپوساکشن با عمل لاغری چیست؟ با شباهت‌هایشان آشنا هستید؟ ما در این مقاله مفصلا به این دو موضوع می‌پردازیم. شما با خواندن این مقاله با تفاوت جراحی لاغری با لیپوساکشن به طور کامل آشنا خواهید شد.

عمل جراحی لاغری

عمل لاغری یک روش جراحی برای کاهش وزن است. این روش بهترین راه برای از بین رفتن اضافه وزن و دستیابی به سلامتی در بیماران چاق است. ما با عمل جراحی لاغری یا حجم معده را کاهش میدهیم و یا سطح جذب مواد غذایی را کاهش میکاهیم تا بیمار نتواند خیلی زیاد غذا بخورد و کم کم اضافه وزن خود را از دست بدهد.

انواع عمل جراحی لاغری

جراحی چاقی برای چه کسی مناسب است؟

بیایید این بخش را با یک مثال توضیح دهیم. یک شخصیت فرضی به نام علی را متصور شوید. علی شخصی است که بسیار چاق است. شاخص توده بدنی یا BMI علی بالای ۳۵ است .یا به عبارتی حداقل ۴۵ کیلو اضافه وزن دارد. علی همزمان با اینکه چاق است با بیماری های مرتبط با چاقی مثل دیابت نوع دو، فشار خون بالا، آپنه خواب و … مواجه است. علی هرچه تلاش کرده لاغر نشده . نه ورزش و نه تغییرات رژیم غذایی تا حالا نتوانسته بیشتر از ۵ کیلو از وزن او را کم کند. علی میخواهد لاغر شود و دوباره سلامتی خودش را به دست بیاورد. علی باید چکار کند؟

بهترین روش برای لاغری علی قطعا انجام عمل جراحی لاغری مثل اسلیو معده، بای پس معده و …. است.

انجام عمل لاغری یعنی صرفه جویی برای ادامه زندگی

کاهش وزن با جراحی فواید بسیار زیادی دارد ولی مهمترین مزایای عمل لاغری صرف نظر از درمان چاقی و مشکلات وابسته به آن، به نظر میرسد صرفه جویی در هزینه ها باشد. از دست دادن تمام اضافه وزن یا بخش بسیار زیادی از آن، میتواند هزینه ها را برای افراد چاق به شدت کاهش دهد. (هزینه غذا، لباس و پوشاک، دارو، ویزیت دکتر، درمان و …)

عمل لیپوساکشن چیست؟

عمل لیپوساکشن هم یک نوع روش جراحی است. بیایید با مثال درباره این عمل صحبت کنیم. یک شخصیت فرضی به نام خانم مرجان را تصور کنید.

خانم مرجان مقداری چاق هستند اما این چاقی مفرط و یا مرضی نیست. یعنی همراه این چاقی بیماری های خطرناکی مثل دیابت، فشار خون بالا و … وجود ندارند. تنها مشکل خانم مرجان این است که در قسمت تحتانی شکمشان یک بافت چربی خیلی بد وجود دارد. در واقع ایشان به اصطلاح عامه, شکم آورده اند در حالی که بخش های مخالف بدنش اینطور نیست. خانم مرجان کلی ورزش کرده اند و چند ماه است رژیم گرفته اند تا این چربی از بین برود. با اینکه تقریبا لاغر کرده اند اما هنوز چربی شکم وجود دارد و ظاهرشان چندان جالب نیست. (بلاخره این موضوع روی زیبایی خانم ها تاثیر دارد.) چاره چیست؟ مرجان خانم چطوری باید از شر این چربی و شکم خلاص شوند؟

به طور خلاصه جواب این سوال، عمل لیپوساکشن است. این عمل در واقع یک روش زیبایی یا یک عمل زیبایی است و میتواند چربی شکم مرجان خانم را به کلی از بین ببرد (کاری که با ورزش و رژیم غذایی نمیتوان آن را انجام داد) و هدف از انجام این عمل، بهبود ظاهر اشخاصی مثل مرجان خانم است.

نحوه انجام عمل لیپوساکشن

عمل لیپوساکشن

 • در این عمل بیمار باید بیهوش شود
 • جراح پلاستیک و زیبایی منطقه ای از بدن که باید تحت عمل قرار بگیرد و چربی اش آب شود را با ماژیک مشخص میکند.
 • چند برش بسیار کوچک در موضع عمل ایجاد می‌شود
 • جراح یک وسیله توخالی دراز و فلزی به نام کانولا را از طریق سوراخ وارد منطقه چربی میکند.
 • از یک سمت کانولا سرم و دارو وارد منطقه چربی میشود و از طرف دیگر چربی تکه تکه و آب شده خارج میشود. جراح کانولا را در به بخش هایی که چربی دارد حرکت میدهد و همه چربی ها با دستگاه ساکشن مکیده میشوند.

معمولا چه بخش هایی از بدن ساکشن میشوند؟

عمل لیپوساکشن را می توان در بخش هایی از بدن که چربی زیادی دارند و با ورزش و رژیم غذایی از بین نمیرود انجام داد. این عمل بر روی بخش های زیر بیشتر انجام میشود:

 • شکم
 • باسن
 • ران ها
 • گردن ها
 • ران
 • و بازوها
 • چانه

شباهت و تفاوت جراحی لاغری با لیپوساکشن

شباهت عمل لیپوساکشن و جراحی لاغری

هر دو عمل از لحاظ آمادگی پیش از عمل، بیهوشی و زمان ریکاوری و بهبودی مشابه هم هستند. در جاهایی که برش ایجاد شده یا پوست شکافته شده، ممکن است جای زخم به وجود آید. برای مراقبت از این جای زخم، باید چند روز را به استراحت مطلق اختصاص دهید.

مقایسه جراحی لاغری و لیپوساکشن از لحاظ پایبندی به رژیم غذایی و توصیه های جراح

ما بعد از هر عمل لاغری به بیمار یک برنامه غذایی میدهیم که بیمار ملزم به رعایت آن است. رژیم ابتدا آبکی است و پس از چندین هفته بیمار میتواند با گذار از رژیم پوره ای و نرم، غذاهای جامد را نیز بخورد. ما به بیماران میگوییم که مراقب خورد و خوراک خود باشند و ابدا پرخوری نکنند. زیرا امکان آسیب به معده و کش آمدن آن حتی بعد از عمل لاغری نیز وجود دارد.  بیماران آگاهی دارند که چه مقدار باید غذا بخورند تا معده خود را بزرگ نکنند یا به نتایج احتمالی ناشی از جراحی آسیب نرسانند.

بیمارانی که تحت لیپوساکشن قرار میگیرند وظیفه دارند وزن ایده آل خود را حفظ کنند تا نتایج حاصل از لیپوساکشن برایشان دائمی باشد در غیر این صورت نتایج با شکست مواجه میشوند و ممکن است در نواحی از بدن مثل بخش هایی از شکم دوباره چاق شود یا توده چربی تشکیل شود. حدود چهار هفته پس از عمل لیپوساکشن ، بروز تورم و کمی التهاب میتواند طبیعی باشد. بیمار باید به طور منظم ورزش کند و رژیم غذایی سالمی داشته باشد.

مقایسه لیپوساکشن و جراحی لاغری از نظر میزان موفقیت عمل

لیپوساکشن میتواند با شکست مواجه شود و اگر اینگونه شد نیاز به تمدید عمل است تا چربی های ناحیه ای برداشته شوند. که این خطرناک است. زیرا هم شکم و بخش هایی که دوباره تحت عمل قرار میگیرند دستکاری مجدد میشوند و هم بیمار دوباره تحت تاثیر داروهای بیهوشی قرار میگیرند. اما عمل جراحی لاغری تقریبا همیشه موفقیت آمیز است و امکان ندارد شخص دوباره به حالت سابق برگردد.

از بین لیپوساکشن و عمل جراحی لاغری کدام را انتخاب کنم؟

همانطور که گفته شد ساکشن کردن چربی ها راه حل مناسبی برای لاغری نیست. زیرا اصلا کاربرد آن چیز دیگری است. مهمترین کاربرد و مزایای عمل لیپوساکشن تنها آب کردن توده و بافت چربی بخش هایی از بدن است که با ورزش و رژیم غذایی نتوانسته ایم چربی را در آن نواحی از بین ببریم. بنابراین کسی که چاقی مفرط دارد نمیتواند دل به عمل لیپوساکشن ببند. و باید دست به دامان جراح لاغری شود تا عمل جراحی لاغری رویش صورت بگیرد.

عمل جراحی لاغری در یک دوره معقول شما را لاغر میکند و تمام بیماری هایی که ممکن است در اثر چاقی در شما شکل گرفته باشد را یکی پس از دیگری ریشه کن میکند یا علایم آن ها را کاهش میدهد. از همه مهمتر این عمل درصد موفقیت بالایی دارد و تقریبا شما را به صورت دائمی لاغر میکند.

بنابراین اگر چربی موضعی و ناحیه دارید بهترین عمل لاغری برای شما عمل لیپوساکشن است. و اگر با چاقی مفرط تمام بدن مواجه هستید، بهترین عمل لاغری برای شما جراحی چاقی است که توسط جراح و متخصص لاغری صورت می‌گیرد.

برای اینکه به بهترین شکل و در ایمن‌ترین حالت لاغر شوم باید چکار کنم؟

بیمارانی که بعد از یک دوره طولانی و پرمشقت چاقی زیر تیغ جراحی میروند و کلی وزن کم میکنند همیشه به ما میگویند که “ما تمام راه ها را امتحان کردیم و نشد، این بزرگترین اتفاق تمام طول زندگی ما است. زیرا زندگیمان از این رو به آن رو میشود.” این جمله را تنها کسانی که یک عمر چاقی مفرط دارند میفهمند. اگر شما هم از این مشکل رنج میبرید خوشحال میشویم که برای دریافت مشاوره رایگان و یا دریافت نوبت آنلاین از دکتر عنبرا که از بهترین جراحان لاغری ایران هستند روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است