لیپوساکشن بهتر است یا جراحی لاغری؟

لیپوساکشن بهتر است یا جراحی لاغری؟

لیپوساکشن بهتر است یا جراحی لاغری؟

۵ آبان ۹۷ مقالات

ممکن است تاکنون نام لیپوساکشن را به وفور شنیده باشید یا حتی یکی از نزدیکانتان آن را انجام داده باشد.

اما تا چه حد با روند این جراحی آشنا هستید؟

آیا تا به حال به انجام آن فکر کرده اید؟

و یا چه تفاوت هایی با جراحی لاغری دارد؟

بسیاری از افراد در قسمت های مختلف بدن خود چربی های ناخواسته و مقاومی دارند که حتی با رژیم و ورزش هم نمی توانند آنها را آب کنند. این چربی های موضعی که خلاص شدن از آنها می تواند بسیار دشوار باشد، ممکن است پس از بارداری و در نواحی شکم، پهلو، ران ها یا پشت، به وجود آمده باشند.

لیپوساکشن سالهاست که یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی به حساب می آید و روشی امن، موثر و دائمی برای کاهش چربی ها و فرم دهی به بدن است. در ادامه به تفاوت جراحی لاغری و لیپوساکشن می پردازیم.

لیپوساکشن چیست؟

تصویر چربی های بدن قبل و بعد از جراحی لیپوساکشن

لیپوساکشن روش برداشتن چربی های اضافی بدن است که برای اولین بار در دهه ۸۰ میلادی انجام شد و به شهرت رسید. طی این روش، متخصص زیبایی با دقت و احتیاط چربی های اضافی را از طریق لوله ی تو خالی و کوچکی به نام کانولا از بدن خارج می کند. با حرکت دادن لوله کانولا درون توده چربی، سلول های چربی ساکشن می شوند و بدن خوش فرم تر به نظر می رسد.

آیا لیپوساکشن با وجود برداشتن چربی ها، منجر به کاهش وزن می شود؟

در پاسخ باید گفت خیر. از آنجایی که لیپوساکشن سلول های چربی را خارج می کند، اغلب فکر می کنند که می توانند با این روش، بدون ورزش و تغییر رژیم غذایی وزن خود را کاهش دهند. با  اینکه بیشتر بیمارانی که از روش لیپوساکشن استفاده کرده اند، وزنی کم نکرده اند، اما به طور متوسط می توان انتظار داشت که بیمار با لیپوساکشن بین ۱ تا ۲ کیلوگرم وزن کم کنند. به طور کلی تمام روش های زیبایی که طی آنها چربی ها از بدن خارج می شوند، به علت عدم کاهش وزن  به عنوان راه حل نهایی توصیه نمی شوند.

به علاوه حذف سلول های چربی هیچ تاثیری بر نوسانات وزنی آینده بیمار نخواهد داشت. در صورتی که پس از لیپوساکشن شکم یا نقاط دیگر بدن، پرخوری کنید یا ورزش نکنید، سلول های چربی باقی مانده می توانند بزرگتر شوند و وزن فرد ممکن است اضافه شود. با این تفاوت که این بار در قسمت دیگری نمود پیدا خواهد کرد.

لیپوساکشن چه قسمت هایی را هدف قرار می دهد؟

نقاطی از بدن که با جراحی لیپوساکشن کوچک می شوند

لیپوساکشن می تواند برای نقاط مختلفی از بدن انجام شود و نتیجه مطلوبی داشته باشد. البته لیپوساکشن ران و شکم پهلو بیش از سایر نقاط انجام می شوند. با این حال هزینه لیپوساکشن نسبتا بالا و دوره نقاهت طولانی (۶هفته) دارد.

قسمت هایی از بدن که می توان لیپوساکشن را برای آنها انجام داد شامل:

 • غبغب
 • گردن
 • شکم
 • پهلو ها
 • ران ها
 • صورت
 • سینه

می شود.

هدف جراحی لاغری چیست؟

تصویر جراحی اسلیو معده

هدف جراحی های لاغری مانند جراحی اسلیو معده ایجاد تغییرات موقت در ظاهر فرد نیست بلکه هدف آن تغییر در روش پاسخگویی بدن به عوامل خاصی که باعث افزایش وزن می شوند، می باشد. جراحی لاغری باید مکمل تغییر در رویه زندگی باشد، تا افراد با اضافه وزن بالا بتوانند به وزنی ایده آل برسند و آن را حفظ کنند.

برای بیمارانی که به چاقی مفرط مبتلا هستند، جراحی لاغری گزینه ی بهتری نسبت به لیپوساکشن می باشد. علاوه بر این، جراحی لاغری می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی را نیز کاهش دهد. همچنین جراحی لاغری احتمال بازگشت ناگهانی کل وزن اولیه تان را بسیار محدود خواهد کرد.

فواید جراحی لاغری

کاهش وزن چشم گیر

کاهش وزن چشمگیر بعد از جراحی لاغری

در حالی که لیپوساکشن چربی های موضعی را از بدن خارج می کند، جراحی لاغری به بدن می آموزد که چگونه چربی های اضافی بدن را آب کرده و به وزن ایده آل برسد.

بهبود سلامتی

جراحی لاغری می تواند بیماری دیابت را درمان کند و احتمال ابتلا به بیماری های مرتبط با چاقی مانند دیابت بیماری های قلبی، آپنه خواب، فشار خون بالا و یا مشکلات ستون فقرات را کاهش دهد. درصورتی که بیمار قبلا از یکی از این مشکلات رنج می برده است، جراحی لاغری ممکن است شدت درد یا ناراحتی ناشی از آن را کاهش داده و یا نهایتا آن را متوقف کند.

ثبات روحی

تغییرات روحی مثبت در یک خانم بعد از جراحی لاغری

جراحی لاغری می تواند شیوع و حتی اثرات بیماری های روحی مانند اضطراب، خستگی مفرط و افسردگی ناشی از چاقی را کاهش دهد.

بهبود کیفیت زندگی

پس از جراحی لاغری بیماران می توانند زندگی را که به دلیل چاقی مفرط، سال ها از آن محروم بوده اند، به دست آورند. بیماران اغلب به فعالیت هایی که قادر به انجام آن نبودند و یا از آن منع شدند روی می آورند مانند کوهنوردی، دوچرخه سواری، مسافرت کردن و حتی مربی ورزش شدن.

تفاوت و تشابه لیپوساکشن و جراحی لاغری

جراحی لاغری بر خلاف لیپوساکشن خاصیت درمانی داشته و بر وزن بدن تاثیر می گذارد و فرم یا شکل بدن را تغییر نمی دهد. از طرف دیگر لیپوساکشن نوعی جراحی زیبایی بوده و جنبه درمانی ندارد. مهمترین مزیت لیپوساکشن این است که می تواند بدون تاثیرگذاری بر دیگر نقاط بدن، روی قسمت هایی که چربی بیشتری دارند کار کند.

لیپوساکشن و جراحی لاغری هر دو نیازمند آمادگی، بیهوشی و گذراندن دوره نقاهت می باشند. هر دو دارای جای زخم در نواحی برش هستند و برای بهبود نیاز به چند روز مرخصی از کار و فعالیت های روزانه دارند.

رژیم غذایی بعد از لیپوساکشن

پس از جراحی لاغری، رژیم غذایی تغییر می کند و به مایعات محدود خواهد شد و کم کم به سمت غذاهای جامد پیش می رود. بیمار نسبت به مقدار غذایی که باید در هر وعده بخورد آگاه می شود تا معده وی گشاد نشده و به نتایج جراحی آسیبی وارد نشود. بیماران می توانند پس از جراحی لاغری در گروه های حمایتی کاهش وزن که اعضای دیگر نیز مانند آنها زیر تیغ جراحی رفته اند، عضو شوند.

برای بیمارانی که لیپوساکشن انجام می دهند، حفظ وزن به دست آمده از لیپوساکشن و دائمی کردن وزن جدید به عهده خودشان خواهد بود. بیماران ممکن است تا حدود ۴ هفته پس از جراحی تورم و التهاب داشته باشند. با این وجود، عدم تغییر رژیم غذایی و ورزش نکردن می تواند منجر به ظاهر شدن چربی در مناطق جدیدی از بدن شود. بسیاری از بیماران برای انجام دوباره و چندباره ی لیپوساکشن به پزشک خود مراجعه می کنند که هم خطرناک بوده و هم می تواند برای سلامتشان مضر باشد.

از کجا بدانم جراحی لاغری مناسب من است یا لیپوساکشن؟

درصورتی که از چاقی مفرط رنج می برید و به دنبال روشی همیشگی برای کاهش وزن هستید، جراحی لاغری گزینه مناسب تری برایتان خواهد بود. در صورتی که وزنی نرمال دارید اما قسمتی از چربی های بدنتان به ورزش و رژیم واکنشی نشان نمی دهند، بهتر است لیپوساکشن را انتخاب کنید.

چرا بهتر است پس از جراحی لاغری از لیپوساکشن استفاده کرد؟

تصویر پهلوهایی که نیاز به لیپوساکشن دارد

با وجود کاهش وزنی که پس از جراحی لاغری حاصل می شود، برخی از بیماران هنوز هم از ظاهر خود به علت چربی های ذخیره شده در برخی قسمت های بدن ناراضی هستند. متاسفانه چربی های شکم، ران و باسن در اغلب موارد باقی می مانند و انتخاب لباس را برای بیمار دشوار می کنند. انجام لیپوساکشن پس از جراحی لاغری روشی عالی برای خلاصی از چربی های شکم و پهلو و سایر نقاطی است که ورزش اثر چندانی بر آنها ندارد. انجام  لیپوساکشن توسط جراح متخصص و ماهر که درک درستی از زیبایی فرم و شکل بدن زن و مرد دارد، می تواند فواید بسیار زیادی داشته باشد.

فواید لیپوساکشن پس از جراحی لاغری

 • برش ها کوچک بوده و به راحتی می توان چربی ها را بیرون کشید.
 • برش ها حتی بدون بخیه به سرعت بهبود پیدا می کنند.
 • عوارض لیپوساکشن به ندرت رخ می دهد.
 • زخم ها کوچک بوده و به سرعت محو می شوند.
 • برای کاهش درد، بیحسی موضعی انجام می گیرد.
 • تورم یا بیحسی از چند روز تا دو هفته ممکن است باقی بماند.
 • بیماران می توانند انتخاب کنند که کدام بخش از بدن لیپوساکشن شود.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 205.52MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است