درمان فشار خون بالا با عمل جراحی لاغری
درمان فشار خون بالا با عمل جراحی لاغری

درمان فشار خون بالا با عمل جراحی لاغری

۹ اسفند ۹۸ بیماری های مرتبط با چاقی مقالات

آیا چاق هستید و در کنار آن با فشار خون بالا مواجه هستید؟ آیا میدانید هایپرتانسیون یا افزایش فشار_خون به چه معنا است و چگونه ایجاد میشود؟ با نحوه درمان آن آشنا هستید؟ دوست دارید هم چاقی و هم مشکل هایپرتانسیون خود را با هم درمان کنید؟رابطه بین عمل لاغری و فشار خون بالا چست؟ آیا میتوان با عمل لاغری به درمان فشار خون بالا کمک کرد؟ حتما این مقاله را بخوانید تا ببینید چگونه یک جراح لاغری میتواند به شما در این خصوص کمک کند.

هایپرتانسیون چیست؟

هایپرتانسیون همان فشار خون بالا است. برای اینکه بتوانید معنای هایپرتانسیون را بهتر درک کنید، باید اول معنی خود فشار خون را بدانید. فشار خون عبارت است از فشاری که از جانب خون وارد شده از قلب، به شریان ها و سرخ رگ های بدن، به دیواره آن ها وارد میشود. یعنی خون حین عبور از شریان های بدن به دیواره آن ها یک فشاری وارد میکند که ما به آن فشار خون میگوییم.

وقتی که فشار وارد شده با دیواره عروق در طولانی مدت زیاد باشد، زحمت قلب و عروق خونی برای پمپاژ و جایجایی خون بیشتر شده و ممکن است به آن ها آسیب وارد شود. این شرایط به مرور زمان، منجر به مشکلات جدی تر مانند بیماری های قلبی و کلیوی، سکته مغزی، دیابت، کلسترول بالا، آپنه خواب و خطر مرگ زودرس می شود. برای پیشگیری از بروز چنین مشکلاتی باید حتما اقدام به درمان فشار خون بالا کرد.

عمل لاغری و فشار خون : علت فشار خون بالا چیست؟

علل مختلفی میتوانند در بالا رفتن فشار خون دخالت داشته باشند. اما متاسفانه علایم بالا رفتن این فشار در سطوح پایین و اولیه خود را چندان نشان نمیدهد و زمانی متوجه این امر میشویم که عوارض و خسارات ناشی از هایپرتانسیون بیشتر شده باشد. بر همین اساس به هایپرتانسیون یا افزایش فشار خون  اصطلاحا قاتل خاموش هم میگویند.

برخی از مهمترین عواملی که باعث افزایش فشار خون میشوند عبارتند از:

 • استعمال سیگار و دخانیات
 • سوء مصرف الکل
 • رژیم غذایی ضعیف و پر چرب
 • اضافه وزن شدید یا چاقی مفرط
 • عدم تحرک و ورزش نکردن

عمل لاغری و فشار خون

البته از میان همه علل بالا، چاقی مفرط بیشترین علت و عامل خطر فشار خون بالا است که در میتواند بسیار خطرناک باشد. تنها راه ترمیم هایپرتانسیون در این حالت درمان چاقی با کمک روش هایی مثل جراحی لاغری است.

عمل لاغری و فشار خون : چاقی مفرط چگونه باعث افزایش فشار خون میشود؟

وقتی شما چاقی مفرط داشته باشید، قلب شما برای تحمل وزن زیادتان ناچار است بیشتر کار کند. هرچه قلب بیشتر و سخت تر کار کند، فشار خون شما هم بیشتر و بالاتر میرود. هنگام تحمل وزن اضافی ، قلب شما باید سخت تر کار کند. هرچه قلب شما سخت تر باشد ، فشار خون شما بیشتر می شود.

افراد زیادی در جامعه به چاقی مفرط و مشکل هایپرتانسیون مبتلا هستند و تخمین زده میشود که بیشش از دو سوم این افراد تا زمانی که لاغر نشوند نه با ورزش و نه با رژیم غذایی نمیتوانند بیماری خود را درمان کنند. و گفته میشود که بهترین روش لاغری و درمان فشار خون بالا انجام جراحی لاغری به دست یک متخصص جراحی لاغری است.

عمل جراحی لاغری چیست؟ عمل لاغری و فشار خون چه ارتباطی با هم دارند؟

روش های زیادی برای درمان چاقی مفرط و بیماری های مرتبط با آن وجود دارد. که از میان همه آن ها شاید موثرترین، ایمن ترین و بهرین روش لاغری انجام جراحی لاغری باشد. عمل لاغری یک روش تهاجمی است که با کمک جراحی قادر خواهد بود به کاهش وزن دائمی و درمان چاقی مفرط کم  کند.

هدف از جراحی چاقی، درمان دائمی چاقی با کمک کاهش حجم معده و کاهش مسیر جذب مواد غذایی است. بیشتر جراحی های لاغری با کمک روش لاپاراسکوپی که یک روش کاملا امن و بیخطر با حداقل عوارش است انجام داده میشود.

آیا واقعا عمل لاغری میتواند فشار خون بالا را درمان کند؟

جراحی لاغری راهی عالی برای کاهش وزن و کنترل سلامت شما است. در حقیقت، چندین مطالعه تحقیق شده به این نتیجه رسیده اند که جراحی باریاتریک یا چاقی می تواند اثرات مثبت طولانی مدتی بر فشار خون بالا داشته باشد.

برای مثال در مقاله ای که در سال ۲۰۰۴  انجام شد مشخص شد بیش از ۷۵ درصد افرادی که هایپرتانسیون داشتند، بعد از عمل لاغری مشکلشان برطرف شد یا به طور چشمگیری کاهش پیدا کرد.

یک مطالعه دیگر در سال ۲۰۰۶ نتیجه گرفت که جراحی لاغری به منظور کاهش وزن تاثیر زیادی بر درمان هایپرانسیون دارد. در حقیقت، بیش از نیمی از بیماران مبتلا به فشار خون بالا که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفتند، بعد از عمل دیگر نیازی به داروی فشار خون نداشتند.

عمل لاغری و فشار خون

انواع عمل لاغری برای درمان فشار خون بالا

متداول ترین جراحی های باریاتریک عبارتند از:

 • عمل جراحی اسلیو معده (رایجترین و پرطرفدارترین روش لاغری)
 • عمل بای پس معده (خودش شامل چند روش دیگر است)
 • بای پس روده
 • باندینگ معده
 • بالون گذاری معده
 • پلیسه معده
 • و ….

معرفی مهمترین عمل لاغری برای درمان فشار خون بالا

سه عمل زیر مهمترین و بهترین روش لاغری هستند که به درمان فشار خون بالا هم کمک میکنند.

عمل اسلیو معده

در عمل جراحی اسلیو حدود ۷۵ درصد حجم معده برداشته شده و از شکم خارج میشود. تنها چیزی که باقی میماند در این حالت چیزی شبیه به یک موز است. شخص با وجود چنین معده کوچکی غذای کمی میخورد، سریع سیر میشود و در نهایت به مرور زمان هم چاقی اش درمان میشود و هم فشار خون بالایش از بین میرود.

(اگه میخوای بدونی این عمل چطوری در درمان چاقی مفرط و فشار خون بالا معجزه میکنه به صفحه عمل اسلیو معده مراجعه کنید.)

عمل بای پس معده و درمان فشار خون بالا

جراح لاغری با انجام این عمل کاری میکند که بخش بزرگی از معده از مسیر گوارشی کنار برود تا شخص نتواند زیاد غذا بخورد. جراح لاغری ابتدا بخش فوقانی معد کمی پایینتر از محلو ورود غذا از مری به معده را جدا کرده و روده را نیز از دوازده جدا میکند تا به همان بخش جدا شده معده متصل کند. به این شکل شخص بعد از خوردن غذا سریع سیر میشود و غذا هم خیلی زود وارد روده ها میشود.

(برای آشنایی بیشتر با این عمل به صفحه “عمل بای پس معده ” مراجعه کنید)

عمل بای پس روده

این عمل نیز از جدیدترین متدهای جراحی لاغری است که باعث درمان چاقی، دیابت، فشار خون بالا و سایر مشکلات مرتبط با چاقی میشود. بای پس روده ترکیبی از عمل اسلیو و بای پس معده  است.

(برای آشنایی بیشتر با این عمل به صفحه “عمل بای پس روده” کراجعه کنید)

برای درمان فشار خون بالا و سایر بیماری های مرتبط با چاقی چه وقتی باید عمل لاغری انجام داد؟

برای اینکه بتوانید تحت عمل جراحی لاغری قرار بگیرید باید واجد شرایط باشید. برای مثال شما باید شاخص توده بدنی بالای ۳۵ داشته باشید و یا با هیچکدام از روش های لاغری نتوانسته باشید چاقی خود را درمان کنید. اگر میخواهید بدانید آیا واجد شرایط و کاندید هستید به این صفحه مراجعه کنید. اگر سوالی در این زمینه دارید در ذیل همین پست آن را مطرح کنید تا دکتر عنبرا بهترین جراح لاغری تهران شخصا به آن پاسخ دهند و اگر میخواهید نوبت آنلاین دریافت کنید روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است