بارداری و شیردهی پس از عمل اسلیو معده
بارداری و شیردهی پس از عمل اسلیو معده

بارداری و شیردهی پس از عمل اسلیو معده

۶ آذر ۹۷ مقالات

با رشد تعداد جراحی های لاغری که همه روزه در دنیا انجام می شوند، زنان بیشتری در سنین باروری زیر تیغ چنین جراحی هایی می روند. آیا پس از جراحی اسلیو معده یا دیگر جراحی های لاغری، امکان بارداری وجود دارد؟ بارداری پس از عمل اسلیو معده چگونه خواهد بود؟ در این صورت چه مدت پس از جراحی لاغری می توان باردار شد؟ چه اقداماتی باید در راستای بارداری سالم و زایمانی مطمئن پس از جراحی لاغری انجام گیرد؟

اگر بارداری پس از عمل اسلیو معده به درستی توسط خود فرد و همسرش مدیریت شود، می توان انتظار بارداری سالم و مطمئن را داشت. در واقع تحقیقات نشان داده است که بارداری پس از عمل اسلیو معده  برای سلامت مادر و جنین بهتر از بارداری در چاقی مفرط می باشد.

زنانی که دارای اضافه وزن شدید هستند، ممکن است در باردار شدن دچار مشکل شوند. با کاهش وزن در پی جراحی لاغری، هورمون های فرد به حالت طبیعی تری بازگشته و احتمال باروری افزایش پیدا می کند. این به این معناست که تخمک گذاری فرد منظم شده و آسان تر باردار می شود.

کاهش وزن همچنین می تواند علائم سندروم تخمدان پلی کیستیک یا کیست تخمدان را بهبود بخشد و از این طریق نیز احتمال باروری را افزایش دهد. از این رو، در صورت عدم استفاده از روش های جلوگیری، احتمال بارداری های ناخواسته نیز افزایش می یابد.

۱۸ ماه پس از جراحی لاغری می توانید باردار شوید.

پس از جراحی های لاغری و با ثابت شدن وزنتان می توانید باردار شوید. پس از جراحی، بدن دچار تحولات تغذیه ای و تغییرات استرس زایی می شود که می تواند برای جنین در حال رشد ایجاد مشکل کند.

به طور کلی بارداری پس از عمل اسلیو معده به نوبه خود مشکلی ایجاد نمی کند. تنها نگرانی در این زمینه، باردار شدن شخص طی بازه زمانی است که در حال کاهش وزن سریع می باشد.

پزشکان برای محافظت از مادر و جنین در برابر ابتلا به سوء تغذیه توصیه می کنند که خانم ها تا ۱۸ ماه پس از جراحی لاغری از باردارشدن خودداری کنند. طبق گزارشی که در سال ۲۰۰۵ در ژورنال مامایی و زنان زایمان منتشر شد، بارداری ۱۸ ماه پس از جراحی لاغری موجب کاهش احتمال ابتلای مادر و جنین به سوء تغذیه می شود. یک زن قبل از بارداری باید وزنی ثابت پیدا کند تا قادر باشد برای جنین خود مواد غذایی مورد نیاز را تامین کند.

آیا رژیم غذایی توصیه شده پس از جراحی لاغری برای مادر و جنین کافی است؟

همانطور که می دانید، رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده نسبت به قبل تغییر می کند. ممکن است هر روز نیاز به خوردن مکمل های ویتامینی و مواد معدنی داشته باشد. در دوره بارداری تغییرات رژیم غذایی پس از جراحی لاغری را به طور دقیق از پزشک خود بپرسید.

پزشک زنان زایمان یا ماما نیز باید درباره جراحی لاغری که قبل تر انجام داده اید اطلاع داشته باشد، پس فراموش نکنید که همه چیز را با آنها در میان گذارید. همچنین ممکن است نیاز به انجام مداوم آزمایش خون داشته باشید تا سطح مواد مغذی خون کنترل شود.

ممکن است نگران این باشید که با کمتر خوردن پس از جراحی لاغری ممکن است نتوانید مواد غذایی مورد نیاز جنین را تامین کنید. احتمال این امر نزدیک صفر است زیرا جنین مواد مورد نیاز خود را از بدن شما دریافت می کند و نیازی به پرخوری در سه ماهه اول و دوم وجود ندارد. در سه ماهه آخر ممکن است نیاز باشد تا ۲۰۰ کالری بیش از مقدار معین بخورید.

با پزشک خود درباره هر مسئله ای که برایتان ایجا نگرانی و استرس می کند، صحبت کنید. وی ممکن است درباره موادی که مصرف آن برای جنین مفید است توصیه هایی کند که اجرای دقیق این دستورالعمل ها بسیار اهمیت دارد.

مکمل های لازم در دوره بارداری پس از عمل اسلیو معده

پس از جراحی لاغری و در دوره بارداری، بیمار نیاز به ویتامین های خاص بارداری و مکمل های مواد معدنی دارد. پس از جراحی اسلیو معده بیمار لازم است نکات زیر را رعایت کند:

–        مصرف ویتامین های خاص بارداری و مکمل های معدنی

–        چکاپ سطح ویتامین B12، آهن، کلسیم و اسید فولیک و ویتامین های محلول در چربی در ابتدای بارداری

–        چکاپ مکرر خون برای آگاهی از سطح مواد مغذی بدن

احتمال بروز عوارض بارداری کاهش یافته اما از بین نمی رود

طبق مطالعه ای توسط ژورنال زنان و زایمان مشخص شد که احتمال ابتلا به فشار خون یا دیابت بارداری پس از عمل اسلیو معده در مقایسه با مادرانی که هرگز چاق نبوده یا جراحی لاغری انجام نداده اند، یکسان می باشد.

اما از آنجایی که زنانی که جراحی لاغری انجام می دهند ممکن است هنوز هم تا حدودی چاق باشند، پزشک باید نظارت دقیق تری بر چنین افرادی داشته باشد.

البته افرادی که پس از جراحی لاغری هنوز اضافه وزن دارند، در خطر ابتلا به دیابت بارداری هستند که این احتمال بسیار کمتر از زمانی است که از چاقی مفرط رنج می بردند.

آیا در دوران بارداری، تمام وزنی که بیمار کم کرده باز می گردد؟

بسیاری به دلیل بازگشت وزن بعد از عمل اسلیو باردار نمی شوند. اما باید گفت که ممکن است در دوران بارداری، شخص میزانی وزن اضافه کند، اما این اضافه وزن به معنای بازگشت فرد به حالت اول نیست. اضافه وزن این دوران به علت رشد جنین در محیطی با مایع آمنیوتیک و جفت می باشد. در این دوران بدن خون بیشتری تولید می کند و سینه ها، عضلات و استخوان ها بزرگتر می شوند.

افزایش وزن در دوران بارداری در هر شخص متفاوت است اما بیشتر خانم ها (چه جراحی لاغری انجام داده باشند و چه نداشته باشند) دغدغه ی این افزایش وزن را دارند. بهتر است در این باره با پزشک و ماما صحبت کنید تا خیالتان راحت تر شود.

شیردهی پس از اسلیو معده

با اینکه شیردهی پس از اسلیو معده هیچ ممنوعیتی ندارد، اما نمی توانید بلافاصله پس از عمل به فرزند خود شیر دهید زیرا هنوز باید دارو دریافت کنید. با کاهش وزن سریع پس از جراحی اسلیو معده، بیمار در خطر کم شدن آب بدن (دی هیدراته شدن)، کمبود پروتئین، کالری و سایر مواد مغذی قرار می گیرد که می تواند برای جنین در حال رشد خطرناک باشد.

علاوه بر این، ممکن است پس از اسلیو معده تا مدتی مجبور به هیدراته کردن (از طریق خوردن مایعات فراوان) و خوردن مواد مغذی (مانند پروتئین، ویتامین و مواد معدنی) داشته باشید. سعی کنید برای اطمینان از سلامت فرزند شیرخوارتان، این برنامه را برای وی نیز پیاده کنید. در اغلب موارد پزشکان پیشنهاد می کنند که مادران پس از جراحی های لاغری، از دادن شیر خود به کودک خودداری کنند و تا حد ممکن از جایگزین های شیر مادر استفاده کنند.

 

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Drop a file here or click to upload Choose File
Maximum upload size: 205.52MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است