مینی بای پس معده
مینی بای پس معده

مینی بای پس معده

۲۹ شهریور ۹۸ بیماری های مرتبط با چاقی مطالب اسلیو معده مقالات

جراحی مینی بای پس معده نوعی جراحی لاغری است که ترکیبی از عمل اسلیو معده و بای پس معده به شمار می رود. کاهش وزن با مینی بای پس معده به دو صورت انجام می شود. این جراحی بر خلاف بای پس نرمال، روده کوچک و معده را تنها با یک آناستوموز (نقطه اتصال) به یکدیگر متصل می کند. به همین دلیل جراحی مینی بای پس معده با نام بای پس تک آناستوموزی نیز شناخته می شود.

با بستن میزان قابل توجهی از حجم معده در جراحی مینی بای پس معده، میزان غذایی که معده می تواند در خود نگه دارد را محدود کرده و خالی شدن کیسه معده را به تاخیر می اندازد. این امر موجب می شود تا بیمار برای مدت طولانی تری احساس سیری کند.

جراحی مینی بای پس معده بازگشت پذیر است.

در مینی بای پس، کیسه جدید معده که باریک و بلند است از سایر معده جدا شده و بخیه زده می شود. برخلاف اسلیو معده، بخش باقی مانده از معده، برداشته نمی شود و در بدن خواهد ماند. البته غذا به منطقه تحتانی خط بخیه که بخش کنار گذاشته شده ی معده است، وارد نخواهد شد. معده پس از جراحی باز هم مایع گوارشی و آنزیم های ضروری برای عمل هضم و جذب مواد غذایی را تولید می کند. بخش میانی روده کوچک (۱.۵ متر پس از ابتدای آن) با یک آناستوموز به انتهای کیسه جدید معده متصل می شود. از این رو در صورت شکست جراحی لاغری می توان تغییرات مینی بای پس معده را به حالت اول بازگرداند.

کاهش وزن با مینی بای پس

تفاوت مینی بای پس معده با بای پس معده چیست؟

در جراحی مینی پس تنها یک آناستوموز (نقطه اتصال معده به روده کوچک) وجود دارد، ولی در بای پس عادی دو آناستوموز(نقطه اتصال معده به روده کوچک و نقطه اتصال بخشی از روده کوچک به خودش) وجود خواهد داشت. برای افرادی که از چاقی مفرط رنج می برند، کاهش وزن با این روش بهتر جواب می دهد زیرا سوء جذب در مینی بای پس بسیار قابل توجه تر از بای پس عادی است . همچنین حجم کیسه معده در جراحی مینی بای پس بیشتر از جراحی بای پس خواهد بود. این امر امکان بروز مشکلات و عوارض جراحی را تا حد زیادی کاهش می دهد.

میزان کاهش وزن با مینی بای پس معده

بیماران معمولا پس از جراحی مینی بای پس معده به سرعت وزن کم می کنند و اکثرا این کاهش وزن راحفط خواهند کرد.

  • کاهش وزن پس از سه ماه: یک سوم وزن اضافی بدن
  • کاهش وزن پس از یک سال: دو سوم تا سه چهارم وزن اضافی بدن

بیشتر بیماران بین یک تا دو سال پس از جراحی مینی بای پس معده به بالاترین حد خود از کاهش وزن رسیده و وزن بسیاری کم می کنند. البته پس از این مدت دوباره میزان کمی وزن اضافه می شود. اما نتایج بلند مدت جراحی مینی بای پس معده هنوز هم قابل توجه بوده و بیماران به طور متوسط ۷۰ درصد وزن اضافی خود را کم کرده و این کاهش وزن را به مدت ۱۰ سال حفظ می کنند.

به خاطر داشته باشید که این نتایج به طور میانگین محاسبه شده است. بیمارانی که از رژیم غذایی صحیحی پیروی کرده و به طور منظم ورزش و فعالیت های فیزیکی داشته باشند و همچنین دستورالعمل های پزشکشان را رعایت کنند می توانند حتی بیش از میزان گفته شده وزن کم کنند.

مزایای کاهش وزن با مینی بای پس معده

جراحی مینی بای پس معده کاملا بازگشت پذیر است. اگر فرد پس از جراحی مینی بای پس دچار مشکل خاصی شود و یا به درستی به تغییرات ناشی از آن پاسخ ندهد، می توان تغییرات را به حالت اول بازگرداند. جراحی بازگشت مینی بای پس معده می تواند در طول دوره نقاهت جراحی اول و یا در هر زمان پس از جراحی که بیمار مشکل خاصی داشته باشد، انجام گیرد. سایر مزایای جراحی مینی بای پس معده شامل موارد زیر است:

  • از آنجایی که جراحی مینی بای پس معده از پیچیدگی و دشواری کمتری برخوردار است، هزینه آن از هزینه جراحی لاغری به روش بای پس کمتر خواهد بود.
  • دوره نقاهت جراحی مینی بای پس معده معمولا یک روز است. در واقع یک روز طول می کشد تا بیمار به طور کامل از جراحی بهبود پیدا کند.
  • میزان کاهش وزن بیمار پس از جراحی بین ۵۰ تا ۸۰ درصد متغیر است.
  • جراحی مینی بای پس معده کمتر از یک ساعت طول می کشد و به روش لاپاراسکوپی انجام می گیرد. جای بخیه حاصل از جراحی لاغری به این روش، بسیار کوچکتر از جراحی باز بوده و طی مدت کوتاهی محو می شوند.
  • با این جراحی احساس گرسنگی به طرز قابل ملاحظه ای کاهش پیدا می کند. بیمار به سرعت پس از جراحی متوجه این کاهش اشتها خواهد شد.

کاهش وزن با مینی بای پس

معایب مینی بای پس معده

از مهمترین معایب این روش می توان به ورود صفرا به درون معده و احتمالا به درون مری اشاره کرد. این ریفلاکس مزمن صفرا می تواند با افزایش احتمال اختلال در عادات ماهیانه مرتبط باشد که ممکن است بیش از ۳۰ سال ادامه پیدا کند. به همین دلیل جراحی مینی بای پس معده هنوز به طور رسمی توسط ایالات متحده آمریکا تایید نشده است.

علاوه بر این سوء جذب روده می تواند منجر به کمبود آهن، کم خونی و اسهال نیز شود.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است