مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده
مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

۲ دی ۹۷ مقالات

پس از به هوش آمدن از جراحی اسلیو معده، ممکن است کمی گیج و منگ باشید اما درد زیادی نخواهید داشت. ممکن است حتی احساس خوشحالی مطلق نیز داشته باشید. بخشی از این شادی ناشی از داروهای مسکن قوی ای ست که پزشک برایتان تجویز کرده و بخش دیگر آن به دلیل اطلاع از سالم بودن خود و موفقیت جراحی لاغری می باشد.

رژیم غذایی و مراقبت های بعد از عمل اسلیو معده

·       مرحله اول (هفته اول تا دوم): مایعات

رژیم غذایی پس از جراحی لاغری تغییرات بسیاری خواهد کرد. ابتدا با مزه مزه کردن مایعات و کم کم افزایش جرعه ها آغاز کنید. تمام نوشیدنی های مصرفی در حین مراقبت های بعد از عمل اسلیو باید رقیق و بدون تکه های میوه یا غیره باشند. برای مراقبت های بیشتر از معده ی جدیدتان بلافاصله بعد از عمل اسلیو معده تنها اجازه نوشیدن مایعاتی همچون آب، نکتار های رقیق، چای (می تواند از نوع چای سبز، میوه ای یا گیاهی باشد) آب گوشت و آب سیب را دارید.

سپس مصرف مایعات مغذی مانند شیر بدون چربی، سوپ رقیق، اسموتی های طبیعی و خانگی، آبمیوه های بدون شکر باید به رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده افزوده شوند.

سعی کنید حداقل ۲.۵ لیتر در روز مایعات مصرف کنید تا مانع از دی هیدراته شدن بدن شوید.

·       مرحله دوم (هفته سوم تا چهارم): غذاهای پوره ای

در مرحله دوم مراقبت های بعد از عمل اسلیو به محض اینکه تحمل معده جدید افزایش یافت، می توانید مصرف غذاهای پوره ای را آغاز کنید. مواد غذایی را به خوبی مخلوط و له کنید به طوری که هیچ ذره درشتی باقی نمانده و شبیه بافتِ ماست شود.

به عنوان مثال می توانید از مخلوط میوه ها، ماهی با سس، پوره سیب زمینی، حمس، گوشت له شده، ماهی آب پز با سبزیجات له شده، پاستا له شده و سوپ های غلیظ و خامه ای استفاده کنید.

سعی کنید وعده های غذایی خود را به ۴ تا ۶ وعده در روز تقسیم کنید. در هر یک از این وعده ها ابتدا یک تا دو قاشقِ غذاخوری مصرف کرده و کم کم آن را به ۴ قاشق غذاخوری افزایش دهید. حتما در هر وعده غذایی پروتئین را بگنجانید. سعی کنید روزی نیم لیتر شیر بنوشید. شیر موجب مخلوط شدن غذاها می شود، از این رو آن را همراه هر وعده غذایی بنوشید.

رژیم غذایی نرم بعد از عمل اسلیو معده

·       مرحله سوم (هفته پنجم تا ششم): غذاهای نرم

در مرحله سوم مراقبت های بعد از عمل اسلیو می توانید غذاهای نرم و تکه ای را به رژیم غذایی خود بیافزایید. برخی از غذاهایی که بیمار می تواند در این مدت استفاده کند عبارت است از: گوشت چرخ کرده، ماهی، اسپاگتیِ گل کلم، کمپوت های میوه، تخم مرغ زده شده یا املت، سبزیجات پخته، برنج و پاستا.

تعداد وعده های غذایی تان را به ۳ تا ۴ وعده در روز کاهش دهید و از خوردن میان وعده خودداری کنید.

تعداد وعده های غذایی بعد از عمل اسلیو معده

·       مرحله چهارم (هفته ششم تا هشتم): رژیم غذایی نرمال

پس از ۶ هفته از جراحی اسلیو معده، می توانید به رژیم غذایی طبیعی خود بازگردید. معده ی آستینی جدیدتان به شما اجازه می دهد تا تقریبا از هر نوع غذایی میل کنید. همچنین باید روزانه ۳ وعده ثابت غذا بخورید.

کالری دریافتی روزانه باید بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلو کالری باشد.

رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده

تمرین هایی برای بهبود سریع

فعالیت هایی مانند پیاده روی و حتی تغییر پوزیشن خواب در تخت می تواند طی دوره نقاهت عمل اسلیو معده به افزایش جریان خون کمک کند. افزایش گردش خون احتمال تشکیل لخته خون را کاهش داده و بهبودی را تسریع می کند. ایستادن، پیاده روی و ورزش بعد از عمل اسلیو می تواند به تسریع بهبودی و کاهش بروز عوارض اسلیو معده کمک کند.

تمرین های زیر را در هر ساعت از روز تکرار کنید. همچنین می توانید قبل از جراحی به منظور افزایش عملکرد ریه این تمارین را انجام دهید.

 • شب اول پس از جراحی اسلیو معده، به کمک پرستارتان بنشینید و پس از آویزان کردن پاها، در کنار تخت بایستید. این کار ممکن اس برایتان دردناک باشد اما هر بار آسان تر خواهد شد. روز به روز حس می کنید که قوای جسمانی تان در حال بازگشت به حالت قبل بوده و درد کمتری دارید.
 • یک روز پس از جراحی، پزشک یا پرستار از شما می خواهد که از تخت بیرون آمده و شروع به راه رفتن کنید. پس از آن لازم است روزی ۳ بار این کار را تکرار کرده و تمرین های پا و تنفسی را هر ساعت یک بار انجام دهید. ممکن است آنقدر سرحال نباشید که بتوانید پیاده روی کنید اما سعی خود را بکنید و تا جایی که می توانید، هر چند کم، راه بروید.

تمرینات ورزشی بعد از عمل اسلیو معده

 • پرستار به شما می آموزد که چگونه سرفه کنید و تنفس عمیق داشته باشید. همچنین وی به شما نشان می دهید که چگونه از اسپیرومتری انگیزشی برای گسترش ریه هایتان استفاده کنید. سرفه و تنفس عمیق به نشان دادن هر مشکل جدی که در ریه ها و حلق وجود دارد، کمک کرده و از ابتلا به ذات الریه جلوگیری می کند. تنفس عمیق به افزایش گردش خون و از بین رفتن اثرات بیهوشی کمک می کند.

چگونه عمیق نفس بکشیم:

 • دم عمیق بگیرید.
 • نفس خود را برای دو ثانیه نگه دارید.
 • تمام هوای درون ریه را بیرون دهید (بازدم).
 • این کار را سه بار در روز تکرار کنید.

چگونه سرفه کنیم:

 • دم عمیق بگیرید.
 • سرفه کنید. سرفه باید از شکم بیاید نه از حلق. بهتر است برای حفاظت از شکم، بالشتی روی آن نگه دارید و سپس سرفه کنید.

نحوه ی سرفه کردن بعد از عمل اسلیو معده

تمرینات پا:

 • انگشتان پا را به سمت انتهای تخت خم کنید، طوری که انگار پدال گاز ماشین را فشار می دهید.
 • حال، انگشتان پا را برعکس و به سمت سر تخت بکشید، سپس آزاد کنید.
 • هر مچ پا را ابتدا به راست سپس به چپ بچرخانید.
 • این کار را روزی ۳ بار تکرار کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 205.52MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است