بهترین برنامه و رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری
بهترین برنامه و رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

بهترین برنامه و رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

۵ اردیبهشت ۹۹ مطالب و دانستنیها مقالات

آیا قصد انجام جراحی لاغری دارید؟ یا درباره رژیم غذایی بعد از عمل لاغری کنجکاو هستید و میخواهید بدانید بیماران پس از این عمل های چه چیزهایی میتوانند بخورند؟ فرقی نمیکند که خودتان قصد انجام عمل داشته باشید و یا اینکه یکی از عزیزانتان به تازگی این عمل را انجام داده است، در هر صورت شما جای درستی آمده اید. در این مقاله به طور کامل با کلیات و فرمت رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری آشنا خواهید شد.

بهترین برنامه رژیم غذایی بعد از عمل لاغری تحت تاثیر چه عواملی است؟

هرچند که همه عمل های لاغری یک هدف را دنبال میکنند اما تفاوت هایی با هم دارند. به همین خاطر نوع تغذیه بعد از این عمل ها، با هم تفاوت هایی دارد. برای مثال رژیم غذایی بعد از اسلیو معده تفاوت هایی جزئی با نوع رژیم غذایی بای پس معده دارد. اما به این نکته هم توجه کنید که شباهتهای این رژیم ها بیشتر از تفاوت های آن ها است و همگی آن ها در یک فرمت خاص که در این مقاله بحث شده میگنجند.

نکته:

رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری شما ممکن است بسته به توصیه های جراح لاغری، متناسب با هدفتان از کاهش وزن، سبک زندگی و اهداف سلامتی شما، کمی تغییر کند. اما معمولا کلیت تغذیه بعد از عمل لاغری به شکلی است که در این مقاله نوشته شده است.

بلافاصله بعد از عمل لاغری

تغذیه بعد از بای پس

انتظار میرود که شما حدود یک هفته بعد از عمل لاغری به یک رژی غذایی شامل مایعات شفاف پایبند باشید. این رژیم میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • آب میوه های ۱۰۰ درصد طبیعی (که معمولا خانگی هستند و از میوه های سالم و رسیده گرفته میشوند. از بیرون آبمیوه نخرید لطفا. به جاش میوه تازه بخرید)
 • سوپ بسیار بسیار آبکی اما آبش باید مقوی باشد
 • قهوه و چای بدون کافئین

توصیه هایی پیرامون بهترین برنامه رژیم غذایی بعد از عمل لاغری برای مدت کوتاهی بعد از عمل:

 • از مصرف نوشیدنی های گازدار (حتی نوشابه های رژیمی) و الکل که کالری ناسالمی دارند و فاقد ارزش غذایی هستند خودداری کنید.
 • مخصوصا اگر عمل اسلیو معده یا بای پس معده انجام داده اید اصلا الکل مصرف نکنید زیرا با شرایط فعلی شما، الکل خیلی سریع جذب بدنتان میشود.
 • به برنامه غذایی خود مولتی ویتامین اضافه کنید. شما باید هر روز مولتی ویتامین مصرف کنید. و تقریبا این کار را باید تا پایان عمر ادامه دهید تا از بدن شما ویتامین ها و مواد معدنی که از غذا نمیتواند به دست بیاورد را تامین کند. حتما به دنبال مولتی ویتامینی باشید که شامل ویتامین D، کلسیم، آهن و ویتامین B12 باشد. مصرف مولتی ویتامین به عنوان بخشی از رژیم غذایی بعد از بای پس روده و معده بیشتر مورد نیاز است.

برنامه رژیم غدایی ۱ تا ۴ هفته بعد از عمل جراحی لاغری

برنامه رژیم غدایی

یک هفته بعد از اینکه عملتان تمام شد، میتوانید به داخل یک رژیم غذایی مایع و تقریبا پوره ای شیرجه بزنید. اما هنوز نمیتوانید خوراکی های جامد و حتی نسبتا سفت را میل کنید. شما طی این مرحله، تنها مجازید که میکسی از مواد غذایی کاملا له شده و تقریبا آبکی را بخورید نه بیشتر و نه کمتر. وجود چنین رژیم غذایی و پایبندی به آن , به خاطر این است که هم انرژی تحلیل رفته شما بازگردد و هم معده و روده ها بتوانند بهبود پیدا کنند.

علاوه بر مایعات شفاف،بهترین برنامه غذاهایی که می توانید و مجازید که در این مرحله بعد از عمل لاغری بخورید شامل موارد زیر میشوند:

 • مکمل های پروتئینی توصیه شده و مجاز
 • سوپ پرملات
 • ماست
 • سبزیجات و گوشت های کاملا خرد شده از جمله مرغ، گوشت گاو یا بوقلمون(گوشت ها باید میکس باشند و حتی به صورت آبکی باشند.)

۲ نکته مهم پیرامون رژیم غذایی بعد از عمل لاغری در ۱ تا ۴ هفته بعد از عمل:

 • برای پیشگیری از کم آبی بدن، یبوست و تشکیل سنگ کلیه در این چند هفته حداقل روزی ۸ لیوان آب تمیز بنوشید.
 • حداقل ۳۰ دقیقه قبل و بعد از خوردن غذا یا صرف هر وعده غذایی از مصرف آب خودداری کنید. حین غذا هم به هیچ عنوان آب ننوشید مگر اینکه لازم باشد.

برنامه رژیم غدایی بعد از ۱ تا ۲ ماه بعد از عمل لاغری

برنامه رژیم غدایی بعد از لاغری

رژیم غذایی میکس و پوره ای هرچند که برای شما بسیار مفید و مناسب است اما آن هم تاریخ انقضایی دارد. زیرا شما نمیتوانید و نباید تنها به چنین رژیمی بسنده کنید. بدن شما لاجرم نیازمند دریافت اشکال مختلف مواد غذایی است و کم کم باید سروکله مواد نرم و نیمه جامد هم به رژیم غذای بعد از عمل لاغری شما پیدا شود.

در این یکی دو ماه، شما باید روزانه ۶ وعده غذایی کوچک میل کنید و هر طور شده هر وعده ای که میخورید شامل مقادیر مناسبی پروتئین، ویتامین و مواد معدنی باشد. پس از پشت سر گذاشتن مایعات شفاف، پوره ها و غذاهایی که حاوی تکه های جامد بودند، از ۱ ماه بعد از عمل لاغری میتوانید خوردن مواد نرم یا نیمه جامد را شروع کنید. رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری شما در این مرحله میتواند شامل موارد زیر باشد:

 • پنیر کلبه
 • تخم مرغ های خرد یا رنده شده
 • گوشت کنسرو شده مانند تن ماهی یا مرغ کنسرو شده (حالا کنسرو نشد خودتون مرغ رو له کنید بخورید)
 • حبوبات پخته شده، از جمله لوبیا که حاوی پروتئین بالایی است.

از ۱ ماه بعد از این مرحله با مشورت و نظر جراح لاغری خودتان میتوانید وارد مرحله و فاز بعدی رژیم غذایی بعد از عمل لاغری بروید.

برنامه رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری : از ۸ هفته بعد از عمل تقریبا تا همیشه

برنامه رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری

وقتی به مراحل پایانی رژیم غذایی بعد از عمل لاغری نزدیک میشوید همچنان باید پیرو یک رژیم و عادات مثبت غذایی باشید. حین خوردن خوراکی ها و رژیم جامد باید خیلی مراقب باشید. خوردن بدون ملاحظه این مواد غذایی، میتواند باعث بزرگ شدن یا به قولی کش آمدن معده شود. برای پیشگیری از بروز این مشکل بزرگ، شما باید در هر وعده غذایی تنها کمتر از نصف بشقاب بخورید. قبل از اینکه بخواهید لقمه های خورد شده خود را ببلعید باید غذا آنقدر با بزاق دهان نرم و آبکی شده باشد که به راحتی بلعیده شود. دقت کنید که اگر غذا به خوبی خورد، نرم و بلعیده نشود ممکن است باعث انسداد یا سوء هاضمه شوید.

در مرحله آخر رژیم غذایی بعد از عمل لاغری به نکات زیر حتما توجه ویژه داشته باشید:

 • بسته به نوع و ویژگی بدن و وزن ایده آل‌تان، حتما روزانه بین ۶۰ تا ۱۰۰ گرم پروتئین مصرف کنید.
 • سعی کنید مصرف کربوهیدرات ها را تا آنجا که میتوانید کاهش دهید و دریافت آن ها را تنها به میزان ۵۰ ر روز یا حتی کمتر محدود کنید زیرا اگر بیشتر از این کربوهیدرات دریافت کنید ممکن است وزن بگیرید.
 • مصرف مواد غذایی که ارزش غذایی بسیار کم یا ناچیزی دارند را متوقف یا کم کنید.
 • از نوشیدنی ها کالری نگیرید. برای مثال مصرف الکل یا نوشابه های گازدار یا آبمیوه های بی خاصیت بیرون را به شدت کاهش دهید.
 • در طول شبانه روز حداقل ۸ لیوان آب بنوشید اما لطفا هنگام خوردن غذا یا مدت کوتاهی قبل و بعد از غذا اینکار را انجام ندهید.
 • هر لقمه را به آرامی بجوید و لطفا قبل از اینکه سیر شوید دست از خوردن غذا بردارید.
 • در طول روز وعده های غذایی کمتری بخورید.
 • از خوردن مواد غذایی درشت یا وعده های حجیم خودداری کنید. زیرا خوردن این چنینی آن، به مرور باعث بزرگ شدن معده شما خواهد شد.
 • تنها غذاهایی میل کنید که جراح لاغری به شما توصیه کرده و از خوردن غذاهای ناسالم خودداری کنید.
 • مصرف خوراکی هایی مثل پاپ کرن را کاهش دهید. زیرا هم دیرهضم هستند و هم بیخودی حجم معده را اشغال میکنند و شما را الکی سیر میکنند.
 • برای پیشبرد بهتر رژیم غذایی بعد از جراحی لاغری حتما میوه و سبزیجات بخورید اما از خوردن میوه با پوست یا سبزیجاتی که فیبر نامحلول زیادی دارند خودداری کنید. زیرا هم دیرهضم هستند و هم شما را زود سیر میکنند.

چنانچه مایل هستید از دکتر در همین زمینه سوالی بپرسید، میتوانید در بخش طرح پرسش آن را مطرح کنید، تا دکتر به شما در اسرع وقت پاسخ دهند، و چنانچه میخواهید از ایشان نوبت آنلاین دریافت کنید روی لینک مشخص شده کلیک کنید.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است