تغذیه در اسلیو معده: قبل از عمل لاغری اسلیو چه بخوریم؟
تغذیه در اسلیو معده: قبل از عمل لاغری اسلیو چه بخوریم؟

تغذیه در اسلیو معده: قبل از عمل لاغری اسلیو چه بخوریم؟

۲۷ بهمن ۹۸ مطالب اسلیو معده مقالات

اثربخشی عمل اسلیو معده بستگی زیادی به رژیم غذایی قبل و بعد از عمل دارد. برای رژیم غذایی بعد از اسلیو مقالات زیادی نوشته شده بنابراین ما قصد داریم در این مقاله به رژیم غذایی قبل از اسلیو معده بپردازیم. با ما همراه باشید تا شما را با رژیم غذایی و چیزهایی که باید از ۳ هفته پیش از عمل بخورید آشنا کنیم.

خلاصه و مختصر درباره عمل جراحی اسلیو معده

اسلیو  معده  یک عمل جراحی لاغری و روشی بسیار ایمن و اثبات شده برای کاهش وزن موثر و بدون بازگشت است. ما در این عمل بخش قابل توجهی از حجم معده را جدا کرده و از بدن خارج میکنیم. طی این روش، معده کوچتر شده و دیگر حجم سابق را ندارد. در نتیجه فرد با خوردن مقدار اندکی غذا سریع سیر شده و دیگر میلی به خوردن غذای بیشتر ندارد. کم کم پس از گذشت چند ماه از عمل، شخص مقدار زیادی از وزن خود را از دست میدهد.

حقایقی کوتاه درباره این عمل

 • طی این عمل، معده حدود ۷۵ درصد از حجم خود را از دست میدهد. بنابراین معده کسانی که این عمل را انجام داده اند به ۱۵ درصد حجم اولیه کاهش میابد.
 • بخش برداشته شده معده به محض خارج شدن از معده، دیگر قابل برگشت و پیوند زدن نیست و باید برای هیمشه با آن خداحافظی کنید.

منظور ما از رژیم غذایی قبل از اسلیو معده دقیقا چند روز قبل از عمل است؟

وقتی برای خلاص شدن از شر چاقی هیچ راه نرفته ای باقی نمانده که طی کنید، آنگاه رو به عمل جراحی لاغری می آورید. بعد از تصمیم گیری شخصی، از یک جراح لاغری نوبت دریافت میکنید. و بعد از مشاوره و ارزیابی های اولیه، جراح لاغری به شما یک نوبت عمل میدهد. معمولا بین جلسه ارزیابی با جلسه عمل، حداقل چند هفته فاصله وجود دارد. ما دقیقا منظورمان این چند هفته فاصله بین جلسه ارزیابی و عمل اسلیو است. اما در بسیاری از موارد، شما باید سه هفته قبل از عمل لاغری اسلیو ، شروع به پیروی از این رژیم کنید.

رژیم غذایی قبل از اسلیو معده

داشتن یک رژیم غذایی قبل از عمل اسلیو معده و پیروی از آن چه فوایدی دارد؟

به طور کلی هدف از داشتن این رژیم غذایی بالا بردن درصد موفقیت عمل است. این رژیم به سه روش زیر به شما کمک میکند که یک عمل بی دردسر و ایمن تر داشته باشد:

 • باعث آسان و ایمنتر شدن روند عمل میشود: رژیم قبل از عمل به کاهش توده چربی اطراف کبد کمک می کند، که دسترسی و دید جراح لاغری به بافت معده را بهتر میکند.
 • خطر بروز عوارض اسلیو معده را به شدت کاهش می دهد: چاقی و اضافه وزن زیاد خطر بروز عوارض پزشکی را حین و بعد از عمل افزایش می دهد. کاهش وزن می تواند این خطرات و عوارض را خنثی کند.
 • دوره نقاهت شما را بهتر میکند زیرا به شما کمک میکند تا به یک زندگی سالمتر عادت کنید.
 • شما با رعایت رژیم غذایی قبل از اسلیو ، بهتر میتوانید پایبند رژیم غذایی بعد از اسلیو معده باشید.

رژیم غذایی قبل از اسلیو معده : ۳ هفته قبل از عمل

از حدود ۳ هفته پیش از عمل اقدامات زیر را انجام دهید تا با آمادگی کامل زیر تیغ جراحی بروید:

تغذیه در اسلیو معده : دریافت کالری را کاهش دهید

برای این منظور مصرف مواد غذایی به خصوص کربوهیدرات ها را کاهش دهید.  کربوهیدرات ها نقش عمده ای در تامین کالری بدن دارند. برای کاهش دریافت کالری اضافی، مصرف قندهای تصفیه شده در انواع نوشابه ها و آب نبات ها و … را حتما کنار بگذارید. سایر مواد غذایی حاوی کربوهیدرات که نباید در این مدت بخورید شامل انواع نان ها و ماکارونی است که تاثیر زیادی روی اضافه وزن و چاقی دارند.

مصرف پروتئین را به حداکثر برسانید

بهتر است که روزانه ۶۰ گرم پروتئین (یا مقدار بیشتر)  از طریق وعده های غذایی سالم دریافت کنید. منابع عالی و سرشار از پروتئین عبارتند از:

 • مرغ
 • گوشت گاو بدون چربی
 • تخم مرغ
 • انواع ماهی ها دریایی

رژیم غذایی قبل از اسلیو معده

تغذیه در اسلیو معده : روی دریافت چربی های سالم تمرکز کنید

لزوماه همه چربی ها برای ما انسان ها مضر نیستند. ما دو نوع چربی سالم و مضر داریم. شما باید برای پیشبرد رژیم غذایی قبل از اسلیو معده حتما از مصرف چربی های مضر خودداری کنید و رو به خوردن چربی های سالمی مثل اومگا ۳ بیاورید. چربی های سالم در غذاهایی مانند:

 • ماهی
 • آجیل
 • و زیتون
 • و … وجود دارند.

سایر چربی های موجود در انواع روغن های جامد و کره و خلاصه تمام چربی های ترانس باید از دستورات غذایی شما خارج شوند.

تغذیه در اسلیو معده : آب زیادی بنوشید

در هفته های قبل از عمل اسلیو مقدار زیادی آب بنوشید. در عین حالف مصرف انواع نوشابه ها و مشروبات الکلی را به شدت کاهش داده و یا کلا از مصرف آن ها خودداری کنید. مصرف الکل را به طور ویژه قطع کنید. زیرا میتواند به رقیق شده خون و افزایش خونریزی در طول عمل شما کمک کند.

تعداد وعده های غذایی را محدود کنید

بسیاری از متخصصان توصیه میکنند که مصرف روزانه کالری خود را به ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ تا محدود کنید. و تمام وعده های غذایی شما ۲ یا ۳ عدد باشد.

رژیم غذایی قبل از اسلیو معده : ۲-۳ روز قبل از عمل

دو یا سه روز قبل از عمل باید به یک رژیم غذایی مایع و آبکی شیفت بدهید یعنی مصرف غذاهای جامد را کم کرده و بیشتر مواد غذایی شامل مایعات یا غذاهای آبکی بخورید. برخی از این غذاها میتوانند شامل موارد زیر باشند:

 • آب
 • سوپ آبکی
 • سوپ های حاوی تکه های نرم شده گوشت و سبزیجات
 • ژله
 • نوشیدنی های ورزشی کم کالری که فاقد سدیم هستند.
 • و …

تغذیه در اسلیو معده: ۸ تا ۱۲ ساعت قبل از عمل

قبل از هر عمل جراحی لازم است که از شب قبل، هیچ چیزی حتی آب ننوشید. اصطلاحا میگویند باید ناشتا باشید و چیزی میل نکرده باشید. اگر به نکات ذکر شده در این مقاله توجه نکنید و مخصوصا اگر از شب قبل ناشت نباشید عمل جراحی شما به روز دیگر موکول میشود.

رژیم غذایی قبل از اسلیو معده

من دارو مصرف میکنم قبل از عمل چه کاری در خصوص آن ها باید انجام دهم؟

علاوه بر رعایت رژیم غذایی قبل از اسلیو معده مصرف برخی از داروها هیچ مانعی ندارد اما مصرف تعدادی از داروها میتواند بر روند عمل تاثیرات بدی به جای بگذارد. برای مثال اگر از داروهای زیر مصرف میکنید باید از چند هفته قبل از عمل مصرف آن ها را قطع کنید:

 • داروهای آرتروز
 • داروهای ضدالتهاب غیر استروئیدی، از جمله آسپرین
 • مکمل های گیاهی
 • داروهای ضد انعقاد خون (رقیق کننده خون)

قصد انجام عمل جراحی لاغری دارید؟

اگر فکر میکنید که کاندید مناسبی برای انجام عمل جراحی لاغری اسلیو معده هستید ولی هنوز جراح لاغری خود را انتخاب نکرده اید، میتوانید جهت گرفتن مشاوره یا ارزیابی به آقای دکتر عنبرا یکی از برترین جراحان لاغری ایران مراجعه کنید تا علاوه بر اینکه در بهترین بیمارستان های تهران و با بهترین تجهیزات لاپاراسکوپی تحت عمل قرار بگیرید، به شما رژیم غذایی عمل اسلیو معده نیز با جزئیات داده شود.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است