مادرانی که زیر تیغ جراحی لاغری رفته اند، زایمان های راحت تری را تجربه می کنند.
مادرانی که زیر تیغ جراحی لاغری رفته اند، زایمان های راحت تری را تجربه می کنند.

مادرانی که زیر تیغ جراحی لاغری رفته اند، زایمان های راحت تری را تجربه می کنند.

۲۴ شهریور ۹۸ بیماری های مرتبط با چاقی مطالب اسلیو معده مقالات

زایمان بعد از جراحی لاغری چگونه است؟ مادران چاق و دارای اضافه وزن بالا که از طریق جراحی لاغری میزان قابل توجهی از وزن خود را کاهش داده اند، می توانند زایمان های راحت تری را تجربه کنند. این تاثیرات مثبت شامل کاهش احتمال زایمان سزارین، عفونت، زخم، خونریزی و همچنین کاهش احتمال بارداری های خارج رحمی می باشد.

زایمان بعد از جراحی لاغری

دکتر اولف استفانسون محقق و متخصص زنان و زایمان در دپارتمان پزشکی موسسه کارولینسکای شهر سولنا می گوید: (( ما اطمینان داریم که چاقی و اضافه وزن خطری برای زایمان محسوب می شود. جراحی لاغری تاکنون بهترین گزینه برای یک کاهش وزن موثر و ماندگار به حساب می آید.)) در نهایت می توان گفت که خطر اصلی برای زایمان اضافه وزن است و نه جراحی لاغری و همواره زایمان بعد از جراحی لاغری بسیار آسان تر از زایمان با اضافه وزن است.

گروه مطالعاتی دکتر استفانسون چندین تحقیق درباره ی نحوه تاثیر جدیدترین متد جراحی لاغری بر بارداری و زایمان انجام دادند. در مطالعه ای اخیر زایمان های ۱۴۳۱ زن که پس از جراحی لاغری، به کاهش وزن قابل توجهی دست یافته بودند، با ۴۴۷۶ زن که جراحی لاغری انجام نداده بودند مقایسه شد. BMI زنانی که جراحی لاغری انجام نداده بودند در اوایل بارداری، با BMI قبل از جراحی زنانی که عمل جراحی کردند، یکسان بود.

بارداری بعد از جراحی اسلیو معده

آیا می توان جراحی لاغری را به همه مادران دارای اضافه وزن توصیه کرد؟

دکتر استفان گفت همه ی شواهد نشان دهنده تاثیرات مثبت جراحی چاقی یا همان لاغری روی زنان بوده است. کاهش نیاز به سزارین و القای زایمان، کاهش زایمان های دیر هنگام، نیاز کمتر به بیحسی اپیدورال و کاهش احتمال تحرک رحمی، زخم واژن، عفونت و خونریزی می توانند جزء تاثیرات جراحی لاغری باشد.

مقایسه ای با استفاده از داده های ثبت شده از جراحی های لاغری در اسکاندیناوی و دفتر ثبت زایمان ها انجام گرفته است. کاهش وزن چشمگیر حدود ۳۸ کیلوگرم از زمان جراحی تا شروع بارداری توانست به این افراد کمک شایانی کند. از طرف دیگر مطالعات قبلی نشان داده اند که زنانی که جراحی لاغری انجام داده اند بیشتر در خطر زایمان های زودرس و به دنیا آوردن نوزادان کوچک و ریز هستند.

از این رو نمی توان به هر شخصی که اضافه وزن دارد توصیه کرد که جراحی لاغری انجام دهد. اما طبق تقیقات اخیر، این جراحی تاثیرات مثبتی را برای مادر به همراه خواهد داشت. به همین دلیل باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام شود تا بتوان نتیجه گیری کلی تری ارائه داد.

آیا چاقی می تواند بر سلامت جنین تاثیر گذارد؟

از آنجایی که ارتباط چاقی و بارداری بر هیچ کس پوشیده نیست، پس باید انتظار داشت که چاقی سلامت جنین را نیز تحت تاثیر قرار داده و شرایط زیر را برای او به وجود آورد:

  • تولد زودهنگام

مادرانی که از چاقی مفرط رنج می برند، ممکن است فرزند خود را پیش از رسیدن هفته ۳۸ بارداری به دنیا آورند. این امر می تواند مشکلات بسیار جدی را برای جنین به وجود آورد.

·       اختلالات مادرزادی

اختلالاتی مانند نقص لوله های عصبی (NTDs) که جزء مشکلات مغزی نخاعی محسوب می شود، می تواند گریبان گیر این نوزادان شود. اختلالات مادرزادی می توانند شکل یا عملکرد یک یا چند بخش از بدن را تغییر دهند. آنها ممکن است، نحوه رشد و سلامت کلی بدن نوزاد را تحت تاثیر قرار دهند. تشخیص اینگونه اختلالات در زمان بارداری ممکن است دشوار باشد.

·       ماکروزومیا یا جنین بزرگ

ماکروزومیا به معنی وزنی بیش از ۴.۵ کیلوگرم برای جنین در هنگام تولد است. وقتی وزن جنین این چنین بالا باشد، می تواند موجب بروز مشکلات و عوارضی در هنگام زایمان شود. این مشکلات می تواند شامل آسیب دیدن جنین و افزایش احتمال نیاز به سزارین شود.

·       ابتلا به برخی بیماری ها

کودک ممکن است در آینده به بیماری هایی از قبیل دیابت، بیماری های قلبی و همچنین چاقی مفرط دچار شود.

سوالات و نظرات مرتبط با مقاله

نظر یا سوال خود را ارسال کنید

Question - Fa

اگر مراجعه ی حضوری برای شما مقدور نمی باشد می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از دکتر بپرسید

Maximum upload size: 25MB

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد پر کردن موارد ستاره دار الزامی است